banner15

Kerkük'te saldırılar: 26 ölü

Kerkük'de düzenlenen intihar saldırılarında 26 kişi ölürken, en az 70 kişi de yaralandı.

Kerkük'te saldırılar: 26 ölü

Kuzey Irak’ın Kerkük kentinde birden fazla intihar bombasının patlaması sonucu 26 kişi ölürken, en az 70 kişi yaralandı. Kerkük polisi, intihar bombalarından birinin, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin Kürdistan Yurtseverler Birliği Partisi binası yakınlarında patladığı açıkladı. Bir ihtihar bombacısı, içinde bulunduğu patlayıcı yüklü kamyonu binanın dışında havaya uçurdu. Patlayıcı yüklü bir diğer kamyon da Mesut Barzani’nin lideri olduğu Kürdistan Demokratik Birliği partisinin yakınlarında infilak etti. Kentte diğer patlamalar da bir hapishane ve bir TV istasyonu yakınlarında meydana geldi.

Bombalardan bir diğerinin de polis merkezi yakınlarında patladığı ve çok sayıda polisin öldüğü ifade edildi. Görgü tanıkları, intihar bombacısının kamyonu patlatmadan önce kaldırımdaki sivillere makineli tüfekle ateş açtığını belirtti. Kerkük, Sünni Araplar ve Kürtler arasında etnik çatışmalara sahne oluyor. Özelikle Barzani’nin Kürt bayrağı çekilmesini emretmesinden sonra kentte etnik tansiyon yükselmişti.

EL KAİDE ÜYESİ YAKALANDI

Irak genelinde 48 saatte kurşunlanarak öldürülmüş 26 kişinin cesedi bulundu. Musul kentinde üst düzey bir El Kaide üyesinin yakaladığı açıklandı. ABD önderliğindeki Koalisyon açıklamasında bir başka baskında da, 70 kadar kişinin gözaltına alındığı kaydedildi. Irak Savunma Bakanlığı, Bağdat’ın güneyindeki bir camiye düzenlenen baskında, çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildiğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48