banner39

'Kerkük'ü ancak Iraklılar tartışır'

Irak'ın Türkiye Büyükelçisi, Kerkük'ün Irak'ın iç meselesi olduğunu belirterek 'Kerkük'ü ancak Iraklılar aralarında tartışır' dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Kerkük'ü ancak Iraklılar tartışır'

Irak'ın Ankara Büyükelçisi Sabah Cemil Ümran, Kerkük'ün Irak'ın iç meselesi olduğunu, Iraklıların bunu kendi aralarında tartışması gerektiğini söyledi.

AA muhabirinin, Irak'ın ve bölgenin gündemine ilişkin sorularını yanıtlayan Ümran, Kerkük referandumunun bu yıl yapılıp yapılmayacağına ilişkin kararı Iraklıların vermesi gerektiğini söyledi.

Ümran, "Kerkük bir Irak kentiyse bu Iraklıların meselesi... Bunu kendi aralarında tartışmalılar, komşu ülkelerin buna hakkı yok" dedi.

Iraklıların meseleyi kendi anayasalarına göre çözeceğini ifade eden Ümran, bazı liderlerin, Irak parlamentosundan anayasanın, Kerkük ile ilgili olan dahil pek çok maddesini değiştirmesini istediğine işaret ederek, "Madem bu da diğerleri gibi bir Irak kenti, komşu ülkeleri neden ilgilendirsin" dedi. Ümran, Türkiye'nin bu konuda Irak'ın iç işlerine karıştığını düşünüp düşünmediklerinin sorulması üzerine, "Bu anlamda evet" yanıtını verdi. 

Büyükelçi Ümran, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki PKK unsurlarına yönelik sınır ötesi operasyon düzenleme ihtimaline ilişkin olarak da, "Elbette bu bir ihtimal. Bir ihtimali öngörememem, ama egemenliğimizin herhangi bir şekilde ihlali de kabul edilemez" dedi.

Böyle bir ihtimalin nereden kaynaklandığını bilmediğini belirten Ümran, Irak'ın Türkiye ile her alanda işbirliğine hazır olduğunu kaydetti.

Ümran, Irak'ın kuzeyindeki Mahmur kampında geçen ay yapılan denetim öncesinde kamptakilere haber verildiği yönündeki söylentilerle ilgili olarak da, "Mahmur bir mülteci kampı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin gözetiminde. Dolayısıyla Irak'ı ilgilendiren bir şey yok. Bunu Amerikalılar da, Türk yetkililer de biliyor" ifadesini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?