banner39

'Kerkük'ün Kürdistani kimliği var'

Neçirvan Barzani, Londra’da yayınlanan ’Dar-ul Hayat Gazetesi’ne Kerkük ve Kürt Bölgesi’nden koparılan diğer bölgelerin Kürt kimliklerinin olduğunu bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Kerkük'ün Kürdistani kimliği var'

Barzani,  “Kürt tarafının Kerkük talebi petrolle bağlantılı olsa o zaman diğer yerler için herhangi bir talepte bulunmazdık çünkü oralarda petrol yok” diye konuştu. Barzani, Kürtler'in de devlet kurma hakları bulunduğunu öne sürdü.

"Kuzey Irak Bölge Başkanı’ Mesut Barzani’nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi’nin (IKDP) yayın organı ’Peyamner’ isimli sitede Başbakan Neçirvan Barzani’nin Dar-ul Hayat gazetesine verdiği yanıtlar yayınlandı. Barzani, Kerkük ile ilgili Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesine ilişkin olarak şöyle dedi:

“KERKÜK’ÜN KÜRDİSTANİ KİMLİĞİ VAR”

“Bazıları bizim Kerkük'teki petrollerden dolayı kentle ilgilendiğimiz söyleyip bizi bunun için suçluyorlar. Bu suçlamalar doğruluktan uzaktır.

Bizim Kerkük’le ilgilenmemizin kaynağı, bu kentin demografik yapısının değiştirilmesi ve milli yapısına müdahale edilmiş olmasındandır.

Baas hükümeti petrol için bunu yaptı ama aynı zamanda bunun arkasında milliyetçi bir sebep de vardı.

Çünkü petrol sahibi bölgeler olmadıkları halde çok sayıda Kürt bölgesi tahrip edildi. Kerkük’te Kürdistan’ın (Kuzey Irak) diğer bölgelerinden yerleşimler yaptığımıza dair söylemlerin doğruluğu yoktur. Çünkü bu bölgelerin buna ihtiyacı yoktur.

Bununla beraber bu bölgelere karşı düşmanlık yapmak için atılmış adımlara rağmen bu bölgeler Kürt ve Kürdistani kaldılar ve kalacaklar da. Bize karşı herhangi bir suçlamada bulunanlar eğer bu suçlamalarında ciddi iseler dil, demografik ve kültürel açılardan  Uluslararası Uzmanlık Komisyonuna başvursunlar.

 O zaman ortaya çıkacak ki bu kente dışarıdan bir halk (Baas rejimi döneminde ) yerleştirildi ama  bu bölgeler özü itibariyle Kürdistan’a aittir ve Kürdistani kimlikleri var.”

IKDP lideri Mesut Barzani'nin yeğeni Neçirvan Barzani, bağımsız bir devlet kurulması ve Kürt Bölgesi’nin Irak’tan ayrılması konusunda bir soru üzerine, şöyle konuştu:“Kürtler’in de yeryüzünde yaşayan diğer halklar gibi kendi kaderini  tayin etme hakkı vardır. Fakat biz çok açık bir şekilde federal ve birlik içinde olan bir Irak’ta yaşamayı ilan ettik.

Bu açıdan birlik olunması gerektiği iddiası içinde olan herkesten daha fazla bu ülkenin tek parça olmasını istiyoruz. Irak hükümeti, Kürtler’in isteklerini yerine getirdiği sürece ve anayasal sınırları ihlal etmediği sürece bu görüşümüzü koruyacağız. Fakat aynı zamanda ayrılıktan ve Kürt devletinin kurulmasından bahsettiğimizde de...

 Bu da yeryüzünde yaşayan her milletin başlıca haklarından biridir. Biz bu açıdan bundan bahsedeceğiz silahlı çözüm yolundan değil.”

Neçirvan Barzani, Saddam’ın idam edilmesi konusundaki bir başka soruyu yanıtlarken Saddam Hüseyin’in idamıyla içinde korkunun ve zorbalığın olduğu bir dönemin sona erdiğini söyledi.

Banzani, "Bu karanlık dönemin lideri idam edildi. Şimdi biz Irak halkı olarak  ümitkar ve cesaretli olmalıyız.Sertliğin ve terörün içinde olmadığı ayd?nlık bir ülke kurulmasına doğru ilerlemeliyiz. Bu yıl içinde Irak’ta tatsızlıkların ve sertliklerin bitmesini diliyorum” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?