KESK'ten genel greve çağrı

KESK Ankara Şubeler Platformu, 26 Mayıs'ta yapılacak iş bırakma eylemine destek istedi.

KESK'ten genel greve çağrı


KESK Ankara Şubeler Platformu üyeleri, Kızılay'da bildiri dağıtarak, 26 Mayıs'ta yapılacak iş bırakma eylemine destek istedi.

Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde toplanan platform üyeleri adına açıklama yapan dönem sözcüsü Fikret Aslan, 22 Şubat'ta Türk-İş, DİSK, KESK ve Kamu-Sen tarafından ''iş güvencesi, insanca yaşayacak asgari ücret, sağlıkta katkı payının kaldırılması, toplu sözleşme ve grev hakkının güvenceye alınması, işçi sağlığı ve iş güvenliği'' gibi ortak taleplerle 26 Mayıs'ta iş bırakma kararı alındığını anımsattı.

 

Tekel işçilerinin yürüttüğü mücadelenin arkasından, konfederasyonlardan dördünün bu kararı açıklamasının olumlu olduğunu vurgulayan Aslan, 1 Mayıs'ta işçilerin ''26 Mayıs'ta grevdeyiz'' diye haykırdığını bildirdi.

 

''Grev kararı alınmasına sebep olan nedenlerin artarak yakıcılığını koruduğunu ancak, Türk-İş ve Kamu-Sen'in tereddüt gösterdiğini'' savunan Aslan, bu iki konfederasyonun zaman yitirmeden tereddütlerini sona erdirmeleri gerektiğini söyledi.

 

Grevin ''hep birlikte örgütlenmesi gerektiğini'' belirten Aslan, ''26 Mayıs'ta işçileri, emekçileri grev önlükleriyle üretimden gelen gücümüzü kullanmaya, işsizleri, kadınları, gençleri, emek ve demokrasi güçlerini alanlara davet ediyoruz'' dedi.

 

Aslan'ın konuşmasının ardından, platform üyelerince vatandaşlara bildiri dağıtıldı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2010, 23:00
banner53
YORUM EKLE

banner39