Keşmir öldürülen işadamı için ayakta-FOTO

Uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Keşmirli işadamı Hint işgali altındaki toprakları yine gerdi

Keşmir öldürülen işadamı için ayakta-FOTO


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Keşmirli işadamı Gulam Nabi Han'ın kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından vurularak öldürülmesi Hint işgali altındaki Keşmir topraklarında protesto edildi.

Keşmir Medya Servisi'nin haberine göre, suikastin arkasında işgal askerlerinin olduğuna inanan Keşmirliler, işadamının cenazesinde işgal karşıtı bir protesto gösterisi düzenledi.

Sopore kentinde meydana gelen olay nedeniyle şehirde tüm işyerleri kepenk indirirken, başkent Srinagar'daki Keşmirliler de cinayeti protesto etti.

kesmir-gilani-eylem.jpg

Eyleme katılanlara, ev hapsinde tutulduğu binanın penceresinden hitap eden Keşmirli lider Seyid Ali Gilani, işdamı Gulam Nabi Han'ın öldürülmesini kınadı.

Nabi Han'ın, Keşmir'in bağımsızlığını desteklediği için öldürüldüğünü kaydeden Gilani, "hiçkimse bir görüşü desteklediği için öldürülmemeli, cinayetin arkasındaki anlayış çok tehlikeli. Bu cinayetler işgal altındaki topraklarda özgürlük mücadelesine zarar verme amacı taşıyor" dedi.

kesmireylem.jpg

Keşmirli liderler, işgal altındaki topraklarda incelemelerde bulunan Uluslararası Af Örgütü Amnesty üyelerinden de bu cinayete tepki göstermelerini talep etti.

Sopore İhracat Sendikası Başkanı olan Gulam Nabi Han, sokak ortasında uğradığı silahlı saldırı sonucu dün hayatını kaybetmişti. Keşmirliler, işadamının işgal karşıtı görüşleri nedeniyle Hint istahbaratının hedefi olduğunu kaydediyor.

kesmircenazenamazi.jpg
 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 13:42
banner53
YORUM EKLE

banner39