banner15

Keşmir'de 50 Çocuk Zatürreeden Öldü

Pakistan'a bağlı Keşmir bölgesinde geçen haftadan bu yana 50 çocuğun zatürreeden öldüğü kaydedildi. 8 Ekim'de meydana gelen depremde evsiz kalan 3.5 milyon kişi arasında, çoğu çocuklarda, akut solunum enfeksiyonlarının geçen hafta yüzde 19'lara y

Keşmir'de 50 Çocuk Zatürreeden Öldü

Pakistan’ın depremin vurduğu Keşmir bölgesindeki 3 köyde geçen haftadan bu yana 50 dolayında çocuğun zatürreeden öldüğü bildirildi. Kuzey Yöreleri Bölge Meclisi Temsilcisi Fida Muhammed Neşed, hava sıcaklığının eksi 30 dereceye kadar düştüğü Gultari bölgesinde 50 çocuğun öldüğünü söyleyerek yardım istedi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise, şiddetli yağmur ve karın etkili olmaya başladığı Pakistan’da, 5 kişinin soğukların yol açtığı hastalıklardan öldüğünü bildirdi. DSÖ yetkilisi Halif Bile, 8 Ekim’de meydana gelen depremde evsiz kalan 3.5 milyon kişi arasında, çoğu çocuklarda, akut solunum enfeksiyonlarının geçen hafta yüzde 19’lara yükseldiğini, bu yana bu rahatsızlıklardan 5 ya da 6 kişinin öldüğünü açıkladı.

 

Keşmir'in Pakistan'a bağlı kesiminde onlarca depremzede, iki BM yardım helikopterine zorla binerek, kendilerini gitmek istedikleri yere taşıttı. BM insani yardım koordinatörü yardımcısı Larry Hollingworth, helikopterlerin, zorla binen köylüleri Muzafferabad ve Abbotabad olduğu bildirilen kentlere taşıdıktan sonra güvenli bir şekilde döndüğünü söyledi. Hollingworth, depremzedelerin daha sonra kaçtığını ve olayla ilgili olarak tutuklanan olmadığını belirtti.


Olayla ilgili soruşturma başlatıldığını söyleyen BM yetkilisi, konuyla ilgili olarak Pakistan ordusu ve sivil yetkililerle temasa geçtiklerini ifade etti. Hollingworth, ''Keşmir eyaletinin başkenti Muzafferabad'ın 135 kilometre güneydoğusundaki Bana Mula köyünde, 50 dolayında köylünün bir BM çalışanını yumruklayarak helikopterlere bindiği'' yolunda edinilen bilgiyi doğrulayamayacağını da kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Genç
Mustafa Genç - 3 ay Önce

Nerede olmuş bu olay? Kim yapmış?

banner39

banner50

banner47

banner48