banner39

Keşmir'de Durum Vahimleşiyor

Ölü sayısının 54 bini bulduğu söylenen Güney Asya depreminde kurtarma çalışmalarına Hindistan ve Pakistan hükümetleri arasındaki helikopter anlaşmazlığının gölgesi düştü. Yaklaşan kışa rağmen yeterli çadır yok. Birleşmiş Milletler 3 milyonu aşkın kişinin

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Keşmir'de Durum Vahimleşiyor

Yardım görevlileri Keşmir'de kötü hava koşulları ve ücra yerlerde yaralı bekleyenlere ulaşılamaması nedeniyle ölü sayısının daha da tırmanabileceğini söylüyor. Yerel yöneticilere göre 10 gün önceki depremde ölenlerin sayısı şu an 54 bin civarında. Birleşmiş Milletler 3 milyonu aşkın kişinin evsiz kaldığını tahmin ediyor. Kurtarma çalışmaları Pakistan ve Hindistan arasındaki Keşmir anlaşmazlığına takıldı. İki ülke yetkilileri Hindistan hava kuvvetlerinin Keşmir'deki kurtarma çalışmalarına nasıl katılabileceği konusunda anlaşmadı. Pakistan hükümeti, Hintlilerin sadece helikopterlerini kabul edeceğini ve mürettebata giriş izni vermeyeceğini söylüyor. Hindistan ise helikopterlerini eğer kendi pilotları tarafından kullanılacaklarsa sağlayabileceğini açıkladı. Keşmir'in yüksek dağlarında ya da derin vadileri içinde kurtarılmayı bekleyen afetzedelere ulaşmanın tek yolu helikopterlerle mümkün görünüyor.

Dağlarda 15 bin yıkık köy var

BBC'nin Karaçi'de bulunan muhabiri Ahmed Han, Pakistan ve Hindistan arasında bir anlaşma sağlanabilirse kurtarma operasyonunda yer alan helikopter sayısının ikiye katlanabileceğini bildirdi. Muhabirimize göre Keşmir'in Pakistan yönetimi altındaki topraklarında ve Pakistan'da hava koşullarının nispeten iyileşmesi yardım çalışmalarını hızlandırdı. Fakat depremden en kötü etkilenen yerlerin halen yaklaşık yüzde 20'sine ulaşılmadığı tahmin ediliyor. Yeni Delhi hükümeti, Keşmir'in Hindistan tarafında kurtarma çalışmalarına Pakistan helikopterlerinin katılmasına izin vereceğini söyleyerek, Hintli askerlerin de Pakistan tarafına yardım götürmesini teklif etti. Depremin en çok ölüme yol açtığı bölge, Pakistan yönetimi altındaki Keşmir toprakları.
İslamabad hükümeti kendi vatandaşları arasında ölü sayısının şu an 40 bin dolaylarında olduğunu düşünüyor. Hindistan kontrolü altındaki Keşmir'de ise 1500'e yakın kişinin öldüğü düşünülüyor. Deprem, Pakistan'ın kuzeybatısı ile Afganistan da hasar ve can kaybına yol açtı.

Çadır krizi

Birleşmiş Miletler yardım ekibinde görevli Andrew Macleod İslamabad'dan BBC'nin sorularını yanıtlarken, ''deprem bölgesi coğrafi büyüklüğü açısından tsunami afetinin etkilediği yerden çok daha geniş; üstelik tsunamide kıyı şeridinin düz arazisine yardım götürülüyordu; oysa Keşmir'de dünyanın bazı en yüksek dağları ve derin vadileri arasında işimiz çok daha zor'' dedi. Birleşmiş Milletler yetkilisi Andrew Mcleaod, çadır eksikliğine de dikkat çekti. Mcleod, ''depremzedelere yetecek kış koşullarına dayanıklı çadır yok" dedi. BM yetkilisi, dünyada bu tür çadırların en çok üretildiği ülkenin Pakistan olmasına karşın İslamabad hükümetinin zorlandığını söyleyerek, ''bu deprem herhangi bir hükümetin başa çıkabileceği boyutların çok ötesinde bir yıkım yarattı'' diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?