banner39

Keşmir'de göstericilere karşı Hint ordusu güç kullanıyor

Keşmir'deLiderlerin yakalanmasının ardından protesto gösteriler büyüdü.

Arşiv 10.04.2009, 19:10 10.04.2009, 19:10
Keşmir'de göstericilere karşı Hint ordusu güç kullanıyor
Ubeyd Rahman - Lahor / Dünya Bülteni

Srinagar'la birlikte Keşmir'de Keşmir'li Hüriyet liderlerin yasaklanması üzerine düzenlenen protestolara Hindistan askeri güçleri tarafından şiddet kullanması yüzünden çok sayıda Keşmir'linin yaralandığı bildiriliyor.

Keşmir Media Servisinin verdiği habere göre, Kaodar, Racuri, Kadal, Baramola ve Sopur'da Keşmir'liler tarafından Hindistan'a karşı protesto gösterilerinde Hindistan işgalı ve Keşmir liderlerin yakalanmasını kınandığı bildiriliyor. Hint askerleri bu gösteriyi dağıtmak için şiddetkullanmakla beraber göz yaşartıcı bombalar kullandı. Bunun sonucunda da çok sayıda Keşmir'li ağır yaralandı.

Öte yandan diğer haberlere göre, Keşmir Hürriyet harekatının saygın Lideri Syed Ali Gilani başkanlığında Srinagar'da 'Şehit Ganc' semtinden Cihangir'e kadar yürüyüş düzenlendi. Eylemde Hürriyet liderleri "Keşmir'lilerin birliğiyle hürriyet mücadelesini devam etmeye and içtik" dediler.

Ayrıca, Keşmir'li diğer lider Şabbir Ahmed Şah, bugün makemeye çıkartıldığında şiddetli gösteriler yapıldığı bildiriliyor. Haberlere göre, Hürriyet lideri Şebbir Ahmed'e sahte dava açıldı. Şabbir Şah'ın, Baramola hapishane'den Srinagar Merkez hapishane'ye nakil edildiği de haberler arasında.

Hindistan ordusu geçen bir kaç gün içinde Keşmir liderlerinden Firdos Şah ile birlikte birçok lideri yakaladığı ayrıca Naim Ahmed, Aşraf Sahrai ve Faride Abla gibi diğer liderleri ev hapsinde tuttuğu bildirildi.

Keşmir Media Servisi'nin verdiği bir rapora göre, İşgal altındaki Keşmir başkanı Omer Abdullah, Keşmir'liler arasında hürriyet arzusunun arttığı yazıldı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?