banner39

Keşmir'de gözaltında ölenlerin listesi bulundu

Keşmir'de 1989 yılından sonra ülkede gözaltında ölenlerin sayısı ilk kez ortaya çıktı.

Arşiv 19.02.2008, 08:24 19.02.2008, 15:31
Keşmir'de gözaltında ölenlerin listesi bulundu

 

Mahmut Osmanoğlu / Dünya Bülteni

Hindistan polis teşkilatı bağlantılı bir kaynaktan elde edinilen rapora göre Hindistan denetimi altında bulunan Keşmir'de Müslümanların silahlı eyleminin başladığı 1989'dan bu yana 300 den fazla kişinin gözaltında hayatını kaybettiği bildirildi.

Raporda 311 kişinin gözaltında hayatını kaybettiği, 111 kişinin ise gözaltına alındıktan sonra kaybolduğu belirtiliyor.

RAPOR BİR İLK

Bu rapor Hint güvenlik yetkililerinin gözaltına ölenler ve kaybolanlarla ilgili rakamlar vermesi açısından bir ilki oluşturuyor.

A picture of Kashmir Singh, an Indian who was arrested in 1973 ...

Yerel İnsan Hakları grupları ise güvenlik güçleri tarafından yakalandıktan sonra kaybolan kişi sayısını 8 bin olarak veriyorlar. Güvenlik güçleri ise kaybolduğu bildirilenlerin çoğunun sınırdan Pakistan tarafına geçtiklerini iddia ediyor.

Aynı şekilde polisin "militan" diye lanse edilen ve tutuklandıktan sonra öldürülen 5 kişi ile ilgili de soruşturma başlattığı, bu konu ile ilgili bir düzine polis yetkilisinin yakalandığı ve söz konusu ölümlerle ilgili cinayetle suçlandıkları ifade edildi.

Polis raporuna göre Hindistan denetimi altındaki Keşmir'de 1989 da isyanın başlatılmasından bu yana 43.183 kişinin hayatını kaybettiği, bunun yüzde 30'unu sivillerin oluşturduğu bildirildi.

Yerel İnsan Hakları kaynaklarının bu rakamları da sorguladıkları haber verildi. Hindistan denetimi altındaki Keşmir'in önde gelen İnsan hakları örgütlerinden olan "Sivil Toplum Koalisyonu" isimli örgüt başkanı Perviz İmruz konuyla ilgili yaptığı açıklamada " isyan başladığından bu tarafa yaklaşık 60.000 kişi hayatını kaybetti" dedi. Polisin rakamları düşük gösterme çabası içerisinde olduğunu iddia eden Perviz İmruz kendi istatistiklerinin düzgün araştırmalara dayandığını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?