banner39

Keşmir'deki ilk anketten 'bağımsızlık' çıktı

Keşmir'in bütününde yapılan ilk kamuoyu yoklamasında halkın büyük çoğunluğu bağımsızlık talebini dile getirdi

Arşiv 27.05.2010, 11:58 27.05.2010, 12:05
Keşmir'deki ilk anketten 'bağımsızlık' çıktı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere'nin en önemli düşünce kuruluşlarından biri olan Chatham House, Keşmir'de ilk defa yapılan kamuoyu araştırmasından "şaşırtıcı" sonuçlar çıktığını duyurdu.

Robert Bradnock başkanlığında Hint işgali altındaki Keşmir ile Pakistan Keşmiri'nde yapılan araştırmada, halka farklı konulardaki görüşleri soruldu.

Elde edilen en çarpıcı sonuç, Keşmir'de yaşayanların çoğunluğunun "bağımsızlıktan yana" tavır koyması oldu.

Üç bin 700 kişi ile karşılıklı görüşülerek yapılan araştırmaya göre, Keşmir'de yaşayanların yaklaşık yarısı bağımsız bir devlet istiyor. Araştırmaya göre, Pakistan ya da Hindistan'a bağlanma konusunda yapılacak bir referandumda "evet" oyu vereceklerin sayısı, Keşmir'in her iki bölümünde de, yüzde 25'i geçmiyor.

Keşmir'de yaşayanların yüzde 80'i sınıra yerleştirilen mayınların temizlenmesini istiyor, yüzde 57'si ise bölgedeki tüm silahların gitmesini istiyor.

kesmir-asker.20100527115713.jpg

Keşmir'in her iki yakasında da bağımsızlık taleplerinin güçlü olduğuna dikkat çeken Bradnock, Keşmirliler'in yüzde 80'inin şiddette "kişisel olarak" zarar gördüğünü söylediğini, işgal altında yaşayan Keşmirliler'in insan hakları ihlalleri konusundaki şikayetlerinin çok daha yüksek olduğunu belirtti.

Barış görüşmeleri konusunda Keşmir halkının iyimser olmadığı da ortaya çıktı.

Araştırma sonuçları arasında en çarpıcı olanlardan biri de işsizlik oranları ile ilgili... Pakistan Keşmiri'nde işsizlik oranı yüzde 66 iken, Hint işgali altındaki Keşmir'de bu oran yüzde 87'ye ulaşıyor. Keşmirliler işsizliğin en büyük problem olduğuna inanıyor.

Araştırmanın en önemli bulgusunun "Keşmir konusunda çoğunluğun destekleyeceği bir çözüm bulmanın zorluğu" olduğunu savunan Bradnock, ilk defa yapılan bu araştırmanın gelecek konusunda yapılacak çalışmalara ışık tutabileceğini savundu.

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?