banner39

Keşmirli liderden Hindistan Pakistan diyaloğuna eleştiri

Ulusal Konferans Başkanı, kalıcı çözüm için Pakistan ve Hindistan'ın samimi olmasını istedi.

Arşiv 27.05.2008, 13:51 27.05.2008, 16:01
Keşmirli liderden Hindistan Pakistan diyaloğuna eleştiri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Keşmir Ulusal Konferans Başkanı ve dışişlerinden sorumlu Hindistan eski devlet bakanı Ömer Abdullah, Hindistan ve Pakistan arasında devam eden barış girişiminin Jammu ve Keşmir'e bir faydasının olmayacağını savundu.

Birleşik Arap Emirlikleri'nden yayınlanan bir Internet haber sitesine konuşan Abdullah, devam barış sürecini engebeli bir arazide yürümeye benzetti.

Görüşmelerde güven inşa eden bir kaç tedbir gibi az da olsa başarılar kaydedildiğini kabul eden Ömer Abdullah, Pakistan'ı yakında ziyaret eden Pranab Mukherjee'nin "Bütün doğru konuşmalar yapıldı, fakat bu ziyaretten az bir sonuç alındı." şeklindeki konuşmasına dikkat çekti.

Yakında Keşmir'de yapılacak seçimlerde partisinin iktidara gelmesi halinde Ömer Abdullah'ın başbakan olması bekleniyor.

Abdullah, "Önemli olan gerçek; Hindistan hükümeti Keşmir konusunda büyük adımlar atamayacak veya istemiyor. Yıllardan beri büyük jestlerde bulunduk. Artık daha fazla jestte bulunmak istemiyoruz. Keşmir problemine kalıcı bir çözüm için gözle görülür bir gelişme arayışı içindeyiz." dedi.

Hindistan'daki bazı terör eylemlerinden Pakistan'ın suçlanması ile ilgili olarak Ömer Abdullah, bunun iki ülke arasındaki güven eksikliğinin bir başka örneği olduğunu belirterek "Hindistan'ın sessizliğe bürünmesi gerçekçi olmaz. Aynı zamanda, Pakistan'ın da Hindistan'ın endişeleri konusunda iyi niyetini göstemesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?