banner15

Keşmirliler 2006'yı Karla Karşıladı

Deprem mağduru Keşmirliler, 2006'ının ilk gününe karla girdi. Sığınacak yerleri olmayan 4 milyona yakın Keşmirlinin, yağmur, soğuk ve karlı havadan dolayı ölümle karşı karşıya. Yetkililer kışın ölüm bilançosunun daha ağır olabileceğini belirtirken, dünya

Keşmirliler 2006'yı Karla Karşıladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan'da 8 Ekim'deki depremin ardından evsiz kalan ve soğuk hava şartlarıyla mücadele eden milyonlarca kişi, 2006'ının ilk gününü karla karşıladı. Depremde en büyük zararı gören Keşmir'in dağlık kesimlerine haftalar önce yağan karın halen etkisini gösterdiği, buna rağmen yardım çalışmalarının devam ettiği bildirildi. Yardım kuruluşları ile Pakistan ordusu, felaketzedelere çadır, kıyafet, gıda ve diğer ihtiyaçları hava ve kara yolundan göndermeyi sürdürüyor. BM raporuna göre, alçak kesimlerde yaklaşık 2,5 milyon, yüksek kesimlerde de 350-400 bin kişi çadırda yaşamaya devam ediyor. Yüksek kesimlerde yaşamaya çalışan felaketzedelere yardım, helikopterlerle sağlanıyor. 7,6 büyüklüğündeki deprem, 100 bin kişinin ölümüne, 3,5 milyon kişinin evsiz kalmasına neden olmuştu.

"Ulaşılmayan köyler var"

Keşmir'e hizmet amaçlı olarak giden Türk doktorlardan Dr. H. Orhan ve Dr. D. Golet, bölgede gördükleri manzaraları şu şekilde özetliyorlar: "Buraya gönüllü doktorlar olarak Turkiye'den geldik. 2-3 haftadır İslamabad'daki depremzede kamplarında ve Muzafferabad'da hastalarla ilgilendik. Geldiğimizden beri gördüğümüz şu ki burası medyada, TV'lerde yansıtılanın çok ötesinde.. Muzafferabad'da resmi rakamlara göre 100 binden fazla mevta var. Gayri resmi rakamlar bundan çok daha fazla. Şu an 2,5 milyon evsiz var. Kamplara yerleştirilenlerin sayısı 10 bini bile bulmuyor. Yollar kapalı olduğundan hâlâ ulaşılamamış köyler var. İnsanlar gece soğukla mücadele ediyor. Ve havalar git gide soğumaya devam ediyor. Gündüz gece arasında muazzam sıcak farkı var. Depremden sağ çıkan insanları yeni bir tehlike bekliyor: Soğuklar.."

Enis Ahmed: 100 bin kişi daha ölebilir

Pakistan'ın tanınmış düşünürlerinden ve Riphah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Enis Ahmed, Pakistan'ın vuran depremin ardından yaşananların içler acısı olduğunu söyledi. Enis Ahmed, depremde ölenlerin sayısının 100 binden fazla olduğunu fakat Pakistan hükümetinin yanlış bir politika izleyerek halkın fazla tepkisini çekmemek için ölü sayısını az gösterdiğini belirtti. Uluslararası yardım organizas-yonlarının çalışmalarında başarısız olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ahmed, "Birçok uluslararası kurum vazifesini tam yerine getirmedi" dedi. Ahmed, özellikle batılı yardım organizasyonlarının bölgeye acil bir şekilde girişimlerde bulunup ayrıldıklarına dikkat çekti.
Avrupa ülkelerinin, İslam ülkelerinde meydana gelen bir deprem veya felakette müdahalede daima bilerek geçiktiğini ifade eden Ahmed, "Batılı ülkelere bakın hâlâ verdikleri sözleri yerine getirmediler" diye konuştu. Ahmed, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın durumun vahametini bildiren birkaç açıklamada bulunmasına rağmen devletlerin elinin dahi kıpırdamadığını kaydetti. Başta Keşmir halkı olmak üzere Pakistanlıların yeni bir felaket ile karşı karşıya olduğunu belirten Enis Ahmed, "Soğuk kış şartlarından dolayı Pakistanlılar 100 binin üzerinde bir kayıp daha verebilir" dedi. Ahmed, ölenlerin çoğunun da depremde olduğu gibi yine çocukların olacağını bildirdi.

     

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48