banner15

Keşmirliler travma geçiriyor

Hindistan işgalindeki Keşmir'de çatışmalar azaldı fakat çatışmaların izleri insanların yaşadığı travmalar şeklinde devam ediyor.

Keşmirliler travma geçiriyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Hindistan işgalindeki Keşmir'de çatışmalar azaldı fakat insanlar 20 yıldır devam eden bağımsızlık mücadelesi sebebiyle ciddi travma belirtileri gösteriyor.

1989'da Hindistan'ın işgali öncesinde "doğunun İsviçresi" olarak bilinen Keşmir'deki doktorlar, artan sayıda kişinin baş ağrılarından şikayet ettiğini söylediler.

Dawn gazetesine konuşan Keşmir Pskiyatri Hastanesi psikiyatrı Arşid Hüseyin, "Tehlikeli boyutta baş sağlığı krizi var. Bağ rahatsızlığından şikayet eden hasta sayısı artıyor. Uykusuzluk, kabus, endişe ve açıklayamadıkları ağrılardan şikayet eden insanlar geliyor." dedi.

Hindistan yönetimi kontrolündeki hastanede çalışan Arşid Hüseyin, "Şiddet durdu fakat her gün psikiyatri destek arayan insan sayısı her gün artıyor." şeklinde konuştu.

Srinagar yakınlarındaki Chadoora'da hükümet kontrolündeki bir hastanede çalışan Dr. Pervez Mesudi, "Binlerce kişi travma yaşıyor. Çünkü ölümler, patlamalar ve diğer şiddet olaylarına tanık oldular." dedi.

 

Keşmirlilerle konuşulduğunda anlattıkları daha çok yakınlarının öldürülmesi, patlayan bombalar ve isimsiz telefon tehditleri.

Bölgenin başlıca imamı ve Bütün Partiler Hürriyet Konferansı lideri Mirwaiz Umar Faruk, özellikle gençlerin çok gergin olduğunu belirterek "Kızgın birine nasihat etmek, sakinleştirmek zor. Bütün bu travmaların son bulması için siyasi bir çözüm bulmalıyız." dedi. Umar Faruk'un babası 1990'da kimliği bilinmeyen saldırganlar tarafından vurularak öldürüldü.


Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2008, 16:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35