banner15

KGB de gizli belge arşivlerini açıyor

Rus gizli servisi KGB'nin yeni adıyla FSB'nin 1920-1950 arasındaki belgeleri ilk kez açıklayacağı bildirildi.

KGB de gizli belge arşivlerini açıyor

Rusya'nın eski gizli servisi KGB'nin yeni adıyla FSB'nin 1920-1950 arasındaki belgeleri ilk kez açıklanıyor.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözcüsü Vasiliy Hristoforov, söz konusu dönemde yakınları baskıya uğrayan, tutuklanan ya da öldürülenlerin başvurmaları halinde ilgili belgelere ulaşabileceğini açıkladı.

Milliyet'ten Cenk Başlamış'ınhaberine göre, Gizli servis belgelerine ulaşmak isteyenlerin baskıya uğramış kişilerin akrabaları olması gerekiyor. Gazeteci ve araştırma görevlilerinin belgeleri okuyabilmesi için ilgili kişinin akrabalarından noter tasdikli onay alması gerekiyor. Haberin devamı şöyle:

"FSB sözcüsü Hristoforov, söz konusu dönemde ajanlık yapan, gizli servise bilgi aktaran ya da dolaylı olarak operasyonlara katılan kişilerin kimliklerinin devlet sırrı olduğu için açıklanmayacağını bildirdi.

Sözcü, Sovyet rejimi karşıtı olduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan kişilerin dosyalarının yok edildiğini belirtti.

SORUŞTURMA DOSYASI YOK

Eski Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, baskı dönemine ait belgelerin kamuoyuna açıklanması için 1992'de bir kararname yayımlamış, ancak daha sonra arşiv dosyalarına ulaşılmasında kısıtlamalar konulmuştu.

Hristoforov ayrıca, insanlığa karşı işlenen suçların araştırılması kapsamında 1992'den bu yana ABD'ye 60 bin sayfa FSB belgesi verildiğini kaydetti. Belgelerin büyük bölümü 2.Dünya Savaşı ve Nazilerle ilgili olduğu belirtildi.

1917'deki Sovyet Devrimi ardından muhalif damgası vurulan milyonlarca kişi baskı altına alınmış, tutuklanmış, toplama kamplarına gönderilmiş, ülkenin uzak bölgelerine sürgüne yollanmış ya da adil şekilde yargılanmadan idam edilmişti.

Rejim karşıtı olduğu iddia edilen kişilere yönelik baskı ve sindirme kampanyası özellikle Sovyet lideri Jozef Stalin döneminde doruğa ulaşmıştı. "Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2007, 08:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35