banner39

Ki-Moon Gül'e Kerkük'ü sordu

Ban Ki-Moon'un, Abdullah Gül ile yaptığı görüşmede, özellikle Irak'ın geleceği ve Kerkük konularında ilk elden bilgi istediği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ki-Moon Gül'e Kerkük'ü sordu

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşmede, özellikle Irak'ın geleceği ve Kerkük konularında ilk elden bilgi istediği belirtildi

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Gül ve Ban arasındaki görüşmede ağırlıklı olarak Irak, Kıbrıs ve Medeniyetler İttifakı girişimi konuları ele alındı.

Son derece sıcak ve dostane bir havada geçtiği belirtilen yaklaşık 50 dakika süren görüşmede, Ban'ın, bir komşu ülke olarak Türkiye'nin Irak'ın geleceği ve Kerkük konularındaki görüşlerini öğrenme talebi üzerine, Gül'ün genel sekretere ilk elden derinlemesine bilgi verdiği kaydedildi.

Görüşmede, Kerkük'teki referandum konusunun da gündeme geldiğini belirten kaynaklar, Ban'ın bu konuda Gül'den bilgi talep ettiğini, konunun önemli olduğunu, BM'nin de orada bazı çalışmaları bulunduğunu ve Türkiye'nin konuyla ilgili görüşlerini bizzat öğrenmek istediğini söylediği belirtildi.

Görüşmede terörizmle mücadele konusuna da atıfta bulunan ve bu çerçevede Irak özelinde terörle mücadele konusunu gündeme getiren Dışişleri Bakanı Gül'ün genel sekretere BM'nin uluslararası terörle mücadelede ortaya koymuş olduğu çalışmalara Türkiye'nin kuvvetli destek verdiğini söylediği bildirildi.

Bu bağlamda Ban'ın da, terörle mücadelede BM'nin kendi görev alanına giren konularda çalışmalarına devam edeceğini söylediği aktarıldı.

Lübnan ve Lübnan'daki kriz, Ortadoğu barış süreci ve Darfur krizi dahil pekçok konunun gündeme geldiği belirtilen görüşmede, Ban'ın bu krizlere atıfta bulunarak Türkiye'nin öncü rolüne değindiği ve bu role duyulan ihtiyaçtan bahsettiği belirtildi.

Gül'ün, Türkiye'nin bu rolü yerine getirmekte olduğunu ve bundan sonra da genel sekretere uluslararası meselelere yönelik her türlü desteği vermeye devam edeceğini söylediği ifade edildi.

KIBRIS

Kıbrıs konusunu özellikle Bakan Gül'ün gündeme getirdiği ve Türkiye'nin bu konudaki görüşünün aktarıldığı belirtilen görüşmede, Gül'ün, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs'ta çözüm bulunması konusunda iyi niyet misyonuna bugüne kadar verilen desteğin Ban'ın görev süresince de devam edeceğini belirttiği aktarıldı. Ban'ın, kendisinin de Kıbrıs ile bizzat ilgileneceğini ve zamanı geldiğinde her iki tarafla da görüşme yapacağını dile getirdiği ifade edildi.

Ban'ın, ''Kıbrıs dosyası önümde, bütün unsurları ile üstünde çalışıyorum'' dediği aktarıldı.

Ban'ın görüşmede ayrıca, Annan Planı'nın dikkate alınacağını ve BM'nin önümüzdeki dönemdeki çalışmalarını eski genel sekreter Kofi Annan'ın çalışmaları üzerine inşa edeceğini ifade ettiği öğrenildi.

Ban'ın, Kıbrıs konusunun önümüzdeki dönemde nasıl daha ön plana çıkarılabileceğini inceleyeceğini söylediğini aktaran kaynaklar, ''Annan gitti, BM'nin Kıbrıs konusunda bugüne kadar yaptığı çalışmalar bitti'' şeklinde bir anlayışın kesinlikle sözkonusu olmadığını belirttiler.

Diplomatik kaynaklar, Genel Sekreter Ban'ın zamanı gelince sorunun tüm taraflarıyla, tabiatıyla KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile biraraya geleceğini söylediğini belirttiler.

Görüşmede Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik bir takvimin gündeme gelmediği belirtildi. BM Genel Sekreteri Ban'ın görüşmede Annan Planı'nın Kıbrıslı Rumlar tarafından kabul edilmemesinden dolayı üzüntü duyduğunu ifade ettiği de aktarıldı.

Görüşmede Bakan Gül'ün Ban'a, Türkiye'nin sorunun çözümünde BM sürecini ve BM Genel Sekreterin misyonunu desteklediğini, Türk tarafının ''eşit iki kurucu ortak temelinde görüşmelere her zaman açık olduğunu'' söylediği aktarıldı.

Diplomatik kaynaklar, bu bağlamda Kıbrıs görüşmelerinin devam edip etmemesinin, Kıbrıs Rum tarafının tutumuna bağlı olduğunu belirttiler.

MEDENİYETLER İTTİFAKI

Medeniyetler İttifakı konusunun daha genel sekreterlik görevine gelmezden önce dikkatine getirildiğini söyleyen Ban'ın, eski genel sekreter Annan'ın kendisini bu konuyu izlemek üzere çeşitli toplantılara davet ettiğini, bu çerçevede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile çeşitli ortamlarda birarada bulunduğunu ve böylece Medeniyetler İttifakı projesinin ayrıntılarını öğrenme fırsatı bulduğunu ifade ettiği aktarıldı.

Ban'ın bu çerçevede, dünyada özellikle dini, etnik çekişmeler sürerken, Türkiye'nin Medeniyetler İttifakı gibi birleştirici bir proje ile ortaya çıkmış olmasına verdiği önemi vurguladığı ifade edildi.

Bu projenin devamı için atanması önerilen bir yüksek temsilci konusunda, projenin mimarları olan Türkiye ve İspanya'dan kendisine öneriler geldiği takdirde bunları en iyi şekilde değerlendireceğini kaydeden Ban'ın, projenin devamına büyük önem atfettiğini kaydettiği aktarıldı.

Ban'ın ayrıca, Bakan Gül'e hem Türkiye Dışişleri Bakanı sıfatıyla, hem de İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) ülkeleri arasında, Türkiye'nin, Genel Sekreterin bu göreve seçilmesinde göstermiş olduğu destek için çok teşekkür ettiği belirtildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Ban Ki-Moon, görüşmede Güney Kore Dışişleri Bakanı olarak daha önceden çeşitli vesilelerle görüştüğü Bakan Gül'ün kendisini ziyaret etmesinden son derece memnun olduğu söyleyerek, Gül'ün kendisini herzaman telefon arayabileceğini ve Bakan Gül'le iletişim hatlarının herzaman açık olduğunu belirtti.

Diplomatik kaynaklar, Gül'ün ABD seyahatinin ise gündemdeki tüm konularda özellikle de Irak ve sözde Ermeni soykırımı tasarısıyla ilgili olarak olumlu geçtiğini belirterek, ABD yönetiminin Türkiye'nin görüşlerini detaylı olarak dinlediğini ve anladığını aktardılar.

DIŞ İLİŞKİLER KONSEYİ TOPLANTISINA YOĞUN İLGİ

Bu arada, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Dış İlişkiler Konseyi'nde yaptığı konuşmayı izlemek için yoğun bir talep yaşandığı ve katılanlar arasında çok önemli kişilerin bulunduğu görüldü.

Edinilen bilgiye göre, toplantıya katılanlar bu yoğun ilginin Türkiye'nin öneminden kaynaklandığını düşündüklerini ve Gül'ün konuşmasından son derece etkilendiklerini belirttiler.

banner53
Yorumlar (0)
17
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?