banner39

Ki-moon Myanmar cuntası ile görüştü

Nargis tayfununda zarar gören bölgeleri ziyaret eden BM Genel Sekreteri Ki-moon, General Than Shwe ile görüştü.

Arşiv 23.05.2008, 10:10 23.05.2008, 10:58
Ki-moon Myanmar cuntası ile görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Myanmar cuntası lideri ile görüştü. Ban Ki-moon'un, General Than Shwe'ye "2,5 milyon şiddetli kasırga mağduruna uluslararası yardımın tam ulaşmasına izin ver" çağrısında bulunduğu tahmin ediliyor.

Associated Pres ajansının haberine göre, Perşembe günü şiddetli kasırganın meydana getirdiği tahribatı yerinde gören Ban Ki-mun bugün uçakla Yangon'dan başkent Naypyitaw'a geldi.

Ban Ki-moon ve Myanmar'ın en yetkili kişisi General Than Shwe arasındaki görüşmenin içeriği ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Myanmar yönetimi özellikle ABD donanmasının ülkede yardım faaliyetlerinde bulunmasını kabul etmiyor. Şiddetli fırtınada evsiz kalan çok sayıda kadın ve çocuğun açlık, hastalık riski ile karşı karşıya bulunduğu bildirildi.

2-3 Mayıs'ta meydana gelen Nargis tayfununda resmi rakamlara göre 78 bin kişi öldü, 56 bin kişi ise kayıp.

76 yaşındaki Than Shwe liderliğindeki askeri cunta iktidarı ele geçirdiği 1992 yılından beri ülke yönetiminde bulunuyor. Myanmar muhalefet lideri Aung San Suu Kyi ev hapsinde tutuluyor.

Yangon'da yaşayanlar BM Genel Sekreteri'nin bölgeyi ziyaretinin durumu fazla değiştireceğini tahmin etmiyor. Yangon'daki bir Budist manastırı başrahibi Eain Daw Bar Tha, "Konuşmayın. Eyleme geçin. Birleşmiş Milletler doğrudan yardıma başlamalı. Gerçekten hasar gören yerlere helikopterlerle gıda, giyecek ve temiz su getirmeli." dedi.

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?