banner39

Kıbrıs gazisi, sakallı diye askerî hastaneye alınmadı

Ankara'da, muayene olmak için askerî hastaneye giden Kıbrıs gazisi Ahmet Cankurtaran, sakallı diye içeriye alınmadı.

Arşiv 13.02.2008, 09:15 13.02.2008, 09:15
Kıbrıs gazisi, sakallı diye askerî hastaneye alınmadı


Ankara'da, eşiyle birlikte muayene olmak için askerî hastaneye giden 54 yaşındaki Kıbrıs gazisi Ahmet Cankurtaran, sakallı olduğu gerekçesiyle içeriye alınmadı. Cankurtaran, kapıdan çevrilmenin 'onur kırıcı' olduğunu söyledi.

"Ben, cumhuriyet ve bağımsızlık için savaştım." diyen 34 yıllık gazi Ahmet Cankurtaran, görevlilere neden alınmadığını sorması üzerine, "Yönetmelik yeni çıktı, sakalını kes de gel." cevabını almış. Olayla ilgili açıklama yapan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Feridun Çelenk, "Hastanenin başhekimiyle görüştüm. Yönetmelik değişmemiş. Oradan birisinin şikâyeti üzerine alınmış bir tedbirdir" dedi.

Türkiye'nin zaferiyle sonuçlanan 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'ndaki gazilerden biri de Ankara'da yaşayan Ahmet Cankurtaran. Kıbrıs gazisi Cankurtaran, geçtiğimiz hafta, her zaman muayene olmak için gittiği Etimesgut Hava Hastanesi'nde 'sakallı olduğu' gerekçesiyle kapıdan çevrildi. Hastaneye girmek için sırada bekleyen insanların kendilerine suçlu gözlerle baktığını ifade eden Cankurtaran, şunları söylüyor:

"Her zaman Gülhane ve GATA'ya bu şekilde geliyoruz. Orada bir sorun yok. Sadece ben değil, bir sürü insan istediği gibi giriyor. Ama Etimesgut Hava Hastanesi'ne niye almıyorlar, anlayamıyorum." O sırada eşinin de yanında olduğunu anlatan gazi, "Eşimi içeri aldılar ama ben dışarıda onu bekledim. Cephede onbaşı olarak en önlerde savaştım. Bu durum benim onuruma çok dokundu." diyerek uygulamaya tepki gösteriyor.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?