banner15

Kıbrıs için ilk adım: Ticaret

Avrupa Birliği’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Kıbrıs toplumları için atılması gereken ilk somut adımın ticari ilişkilerin başlaması oludunu belirtti.

Kıbrıs için ilk adım: Ticaret

Özel bir kanala konuşan Rehn, İngiltere Başbakanı Tony Blair’in KKTC’ye doğrudan uçuşlara başlaması halinde bunun ne tür etkileri olacağı ile ilgili bir soruya, “Bence bu noktada en önemli şey enerjimizi kapsamlı bir çözüme ulaşmaya yönlendirmek.

Çözüme Kıbrıs’la ve Birleşmiş Milletler gözetiminde ulaşmalıyız. Bu arada, buna paralel olarak kısa vadede Kıbrıs Türk toplumunun ekonomik izolasyonunu sona erdirmeliyiz. Bu yönde atılacak ilk adım, ilk somut adım, Kıbrıs Türk toplumu ile Avrupa Birliği’nin geri kalanı arasında ticaret yapma koşullarının yaratılması olmalıdır” dedi.

Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’nde 2009 yılına kadar peş peşe seçimler olacağına dikkat çeken Rehn, ancak bir demokrasinin içinde seçimleri istisnai durumlar olarak değerlendirmemek gerektiğini söyledi.

Rehn, “Dolayısıyla bir iki yıl içinde seçimler olsa bile çalışmalar devam edebilir. Bu bir bahane olamaz. Ne benim için ne Avrupa Birliği için ne de başka biri için.

Demokrasilerimizin bazı kısımlarında seçimler olsa bile elimizden geldiğince iyi çalışmalı ve seçimlerden sonra da seçim döneminde geldiğimiz noktadan çalışmaya devam etmeliyiz” diye konuştu.

8 müzakere başlığının açılmaması kararına rağmen Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında, tarama sürecinin tamamlanması ve teknik hazırlıkları yapılmış olan başlıkların açılması yönünde bir siyasi mutabakat bulunduğunu söyleyen Olli Rehn, Yirmi yedi Avrupa Birliği üyesinin de bu karara bağlı kalacağına inandığını dile getirdi.

Rehn, ancak Türkiye’nin tam üyelik görüşmelerinin başlaması şartı olarak Ankara Protokolü’nü imzalamayı ve Ankara Protokolü’nü tam olarak uygulamayı kabul ettiğini belirterek, “Bizim istediğimiz de bu” dedi.

Türkiye’nin limanlar ile Kıbrıslı Türkler üzerindeki izolasyonların kaldırılması arasında bir bağlantı kurmasının yanlış olduğunu da savunan Rehn, “Bunlar iki ayrı konu ve biz, Türkiye’nin Ankara Protokolü’ndeki yükümlülüklerini başka konularla ilişkilendirmeden yerine getirmesini bekliyoruz” dedi. Rehn, vaktin az olduğuna dikkat çekerek, “Ancak ben güney doğu Akdeniz’de her iki tarafın da kazançlı olacağı bir çözüm olmadığına inanmıyorum” diye konuştu.

Çözüm için umut var

Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs sorununda 2004 yılındaki başarısızlıkla birlikte ivme yitiren çözüm çabalarının yeniden canlanmakta olduğu görüşünü dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, yaptığı açıklamada, sorunun çözümüne yönelik uluslararası çabaların yeniden başlatılması yönünde giderek büyüyen bir isteklilik olduğunu belirterek, Washington'ın da bunu desteklediğini söyledi.

Çabaların, Birleşmiş Milletler planının Rum tarafınca reddedildiği 2004'ten sonra ivmesini yitirdiğini belirten sözcü, ''Ancak bugün artık, konuyla ilgili yeteri kadar tarafın çözüme yönelik ilgilerini ortaya koymuş oldukları bir noktaya geldik'' dedi.

Sözcü, BM'nin çözüme yönelik girişimlere başlaması durumunda, ABD'nin de bunu destekler bir tutum alacağını bildirdi.

ANKA/AA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48