banner39

Kıbrıs müzakere süreci değerlendirilecek

BM Barış Gücü sözcüsü Jose Diaz, Kasım'da Kıbrıs müzakere süreci değerlendirileceğini belirtti.

Arşiv 21.06.2010, 02:16 21.06.2010, 02:16
Kıbrıs müzakere süreci değerlendirilecek


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kıbrıs'taki BM Barış Gücü (UNFICYP) sözcüsü Jose Diaz, Kasım ayında Kıbrıs müzakere sürecinin değerlendirmesinin yapılacağını açıkladı.

Diaz, Kıbrıs Rum kesiminde yayımlanan Fileleftheros gazetesine verdiği demeçte, değerlendirmenin muhtemelen bir rapor şeklinde olacağını ve raporda o noktaya kadar neler olduğuna ilişkin bir listeleme olacağını belirtti.

"Söz konusu değerlendirmede ilerleme sağlanamaması halinde kimin sorumlu olduğunun yer alıp almayacağı" sorusuna Diaz, raporda net bir durum değerlendirmesi yapılacağını belirterek, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer tarafından hazırlanacak raporda, o noktaya kadar nelerin olduğuna ilişkin net bir görüntü vereceğine inandığını kaydetti.

Raporun amacının, sürecin ilerlemesine yardımcı olmak olduğunu ifade eden Diaz, Downer tarafından hazırlanacak raporun Genel Sekreter Ban Ki-mun'a gideceğini, Ban'ın da raporun onaylanmasından önce kendi mührünü vuracağın ı söyledi.

"İki tarafın yıl sonuna kadar bir anlaşmaya varacağına inanıp inanmadığı" sorusuna, "Evet, varabilirler" yanıtını veren Diaz, "anlaşma sağlanması gidişatına yönelik olarak, bunu gösterecek bir ilerleme yokken, anlaşmanın nasıl olacağı" sorusu üzerine ise, sadece son iki yılda değil, bundan önce de yeteri kadar yol katedildiğini belirtti.

Uzlaşmaya gereksinim olduğunu kaydeden Diaz, iki tarafın uzlaşma arzusunu ortaya koyması gerektiğini söyledi. Diaz, "iki tarafın, yıl sonuna kadar oldukça çok ilerleyebileceği ve bir anlaşmaya varma konumuna geldiklerini söyleyebilecekleri bir noktaya varabileceklerine inandığını" ifade etti.

"BM, AB ve diğerlerinin sürece müdahil olacağı" yönündeki görüşlerin anımsatılması üzerine de Diaz, "çok şeyin söylenmekte olduğunu, sürecin nasıl ilerleyeceğine tarafların karar vereceğini" kaydetti.

BM'nin herhangi bir şey empoze etmeyeceğini belirten Diaz, "Şimdi bunun olacağını, Eylülde veya Ekimde şunun olacağını yazan bir takvime sahip olmadıklarını, sadece Kasım ayında bir değerlendirme olacağını bildiklerini" söyledi.

"Yıl sonuna kadar bir referandum olabileceğine inanıyor musunuz?" sorusuna karşılık olarak ise Diaz, yıl sonuna kadar bir referandum yapılmasının zor olduğunu, bunun yapılması için zamana gereksinim olacağını belirtti.

Diaz, ayrıca, gelecek ayın başlarında Kıbrıs'tan ayrılacağını ve New York'a gideceğini söyledi. Yeni görevine ilişkin olarak ise Diaz, bunun BM;de olmayacağını, Uluslararası Af Örgütünün BM'deki bürosunun başkanlığını yü rüteceğini bildirdi.

BM'den ayrılacağını, ancak yine BM içerisinde olacağını kaydeden Diaz, "20 yıldır BM'de çalıştığını ve değişiklik yapma zamanın geldiğini" sözlerine ekledi.
 
 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?