banner39

Kıbrıs müzakerelerinde Eroğlu dönemi başladı

İlk defa dün akşam yemekte tanışan Eroğlu ve Hristofyas bugün müzakere masasına oturdu

Arşiv 26.05.2010, 11:45 26.05.2010, 15:02
Kıbrıs müzakerelerinde Eroğlu dönemi başladı


 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

KKTC'de 18 Nisan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle ara verilen, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmayı amaçlayan müzakerelere bugün yeniden başlandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, müzakereler kapsamında ilk görüşme için Lefkoşa ara bölgede, BM'nin müzakereler için tahsis ettiği binada bir araya geldi.

Böylece Cumhurbaşkanı Eroğlu, siyasi kariyerinde ilk kez Rum tarafı ile müzakere masasına oturmuş oldu. Görüşmeye, mülkiyet konusuyla başlanacak.

Liderler dün akşam, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışması Alexander Downer'in davetiyle Lefkoşa ara bölgedeki bir restoranda ilk kez bir araya gelerek, tanışma fırsatı bulmuştu. 

KKTC'nin 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Hristofyas arasında 11 Eylül 2008'de başlayan 30 Mart 2010'a kadar devam eden 71 görüşmede, Mülkiyet başlığına ilişkin 18 görüşme yapılmıştı.

Rum tarafı bu konuda, "taşınmaz mal konusunda ilk söz hakkının 'yasal' sahibe ait olması" ilkesini savunuyor. Kıbrıs Türk tarafı, mülkiyet sorununun çözümü için, belli kriterlere uygun olarak takas, tazminat ve iade öngörüyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun oluşturduğu müzakere heyetinde Özel Temsilci Kudret Özersay, Dışişleri Bakanlığı'ndan Kemal Gökeri, Gülfem Veziroğlu Sevgili, Seniha Birand ile hukukçu Oğuzhan Hasipoğlu yer alıyor. Heyete, görüşmelerdeki konulara bağlı olarak Hasan Güngör ve Serden Hoca da katılacak.

Talat ve Hristofyas bugüne kadar yönetim ve güç paylaşımı, mülkiyet, AB, ekonomik konular, toprak ile güvenlik ve garantiler ana başlıkları ele alındı.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?