Kıbrıs Rum Hükümeti'nde kriz çıktı

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Hristofyas'ın, Talat'la görüşmesinin ardından bölgede siyasi kriz çıktı.

Kıbrıs Rum Hükümeti'nde kriz çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la birlikte ocak ayında yaptığı yoğunlaştırılmış Kıbrıs müzakerelerinin ardından, Rum koalisyon ortakları arasındaki kriz daha da büyüdü.

Kıbrıs Rum kesiminde, Rum yönetimi lideri Hristofyas'ın partisi komünist AKEL partisi ve Demokratik Parti (DİKO) ile birlikte koalisyonu oluşturan sosyalist EDEK partisinin, bugün hükümetten ayrılma kararı alması bekleniyor.

Rum basınına göre, AKEL'in ortakları DİKO ve EDEK, Hristofyas'ın müzakerelerde yaşananlar konusunda cuma günü ulusal konsey toplantısında verdiği bilgilerin ardından, müzakerelerde büyük bir ilerleme sağlanamadığı görüşünde.

Hristofyas'ın müzakerelerdeki tutumundan memnun olmayan bu iki parti, hükümetten ayrılma konusunu gündemlerine aldı.

Bugün saat 18.00'de toplanacak 120 kişilik EDEK Merkez Komitesi, EDEK'in hükümetten çekilip çekilmeyeceğine karar verecek. EDEK Başkanı Yannakis Omiru, partisinin hükümetten çekilme nedenleri konusuna izahatta bulunacak.

Rum radyosu, konuyla ilgili haberinde, "EDEK, büyük bir ihtimalle bugün hükümetten çekilecek" ifadesini kullandı.

Rum hükümetinde 2 bakanı olan EDEK, Hristofyas'ın müzakerelerde, "dönüşümlü başkanlık, Türkiye kökenli 50 bin KKTC vatandaşının çözümden sonra da adada kalması ve ağırlıklı oy" konularını kabul etmesine karşı çıkıyor.

DİKO'NUN KARARI YARIN

DİKO Yürütme Kurulu da yarın yapacağı parti içi toplantılarında hükümetten ayrılıp ayrılmama konusunda kesin karar alacak.

DİKO'nun basın sözcüsü Fotis Fotiu, Hristofyas'ın dönüşümlü başkanlık önerisini geri çekmesi gerektiğini, partisinin dönüşümlü başkanlık içeren bir anlaşmaya kesinlikle oy vermeyeceğini açıkladı.

Fotiu ayrıca, "Hristofyas'ın ulusal konseydeki bilgilendirmesi baz alındığında, müzakerelerde önemli bir ilerleme olmadığı" görüşünü dile getirdi.
 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 15:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35