banner15

Kıbrıs'a Savaş gemileri gönderildi

Kıbrıs Rum kesimi ve Türkiye arasındaki petrol krizinden sonra Türkiye'den Kıbrıs'a Savaş gemileri gönderildiği iddia edildi.

Kıbrıs'a Savaş gemileri gönderildi

Kıbrıs Rum Kesimi’nin Doğu Akdeniz’de petrol-doğal gaz araştırması için Mısır ve Lübnan'a ruhsat verme krizi büyüyor. Türkiye'nin, Kıbrıs açıklarına savaş gemileri gönderdiği iddia edildi.

Rum Kesiminin Kıbrıs açıklarında Mısır ve Lübnan'a petrol araması için izin vermesi sonrasında patlak veren kriz üzerine Türkiye tutumunu sertleştiriyor. Türk Donanmasının adanın uluslararası sularında dolaştığı bildirildi. NTV televizyonu ise Türkiye'nin Kıbrıs açıklarına savaş gemileri gönderdiğini duyurdu.

BÜYÜKANIT YENİ GÖREVLENDİRME YOK

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Rum yönetiminin Kıbrıs çevresinde petrol arama girişimiyle başlayan krizin ardından Ada açıklarına savaş gemileri gönderildiği şeklindeki iddialara yanıt verdi.

Büyükanıt, "Türk Silahlı Kuvvetleri zaten Ege ve Doğu Akdeniz'de faaliyetlerine devam etmektedir. Yeni bir görevlendirmeye gerek yok" dedi.

Bir süre önce Rum yönetimi KKTC karasuları dahil ada çevresini 13 bölgeye ayırarak petrol ve doğal gaz aramak amacıyla ihale kararı almış, daha sonra da Lübnan ve Mısır'a lisans çıkartmıştı.

Türkiye söz konusu ülkeleri uyararak bu lisansı tanımadığını belirtmişti. Ankara Lübnan'a gönderdiği sert mesajda "Akdeniz'de kıyısı olan ülkelerin haklarını ihlal eden tutum içine giriyorsun bunun yükü ağır olur" demişti.

Benzer bir uyarı da Mısır'a yapılınca Mısır'da ileri adımları atmaktan kaçınmıştı.

Ada'daki gelişmeleri yakından takip eden Ankara, Rum yönetimiyle Petrol Arama Anlaşması imzalayan Beyrut yönetimine 29 Ocak'ta nota vermişti.

Ankara'da Lübnan Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, Beyrut'ta da Türkiye Büyükelçisi İrfan Acar tarafından Lübnan Dışişleri Bakanlığı'na iletilen notalarda, Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin haklarının ihlal edilmek istendiği, bunların başında da KKTC'nin geldiği belirtildi.
 
Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki hassasiyetin tüm dünya tarafından bilinmesi gerektiğine dikkat çekildi.
 
Notada ayrıca Kıbrıs Rum yönetiminin hukuken ve fiilen adanın tamamını temsil etme ve Rumların, Kıbrıslı Türkleri de kapsayacak şekilde ikili anlaşma yetkisi bulunmadığına vurgu yapıldı.
 
Türkiye, bundan böyle Lübnan yönetiminin konuyla ilgili Rumlarla yapmayı planlandığı anlaşmalarla ilgili Ankara'ya görüş sormasını da talep etti.

Norveç petrol arama şirketleri, geçen ay, ada çevresinde ilk etapta 400 milyar dolar değerinde 8 milyar varillik petrol rezervi tespit etmişti.
 
2005'te, Mısır'la denizde ekonomik sınırı belirleyen anlaşma imzalayan Rum yönetimi, geçen ay da benzer bir anlaşmayı Lübnan ile imzalamıştı. Rum yönetimi son olarak, Suriye ile temas kurdu.
 
Türkiye daha önce Suriye ve Mısır'ı da bu konuda dikkatli adım atmaları konusunda uyarmıştı.

BÜYÜKANIT-GÜL ZİRVESİ

Sabah saatlerinde Genelkurmay Başkanı Org.Yaşar Büyükanıt'ın Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile bir görüşme yapacağının açıklanmasından sonra gelen bu bilgi 'görüşmenin bu konu ile ilgili mi olacağı' sorularını da akıllara getirdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35