Kıbrıs'ta askeri tatbikatlar iptal

KKTC ve Kıbrıs Rum yönetimi, adadaki askeri tatbikatları karşılıklı olarak iptal etti.

Kıbrıs'ta askeri tatbikatlar iptal

Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik 11 Eylül'de kapsamlı görüşmelere başlayan KKTC ve Kıbrıs Rum yönetimi, adadaki askeri tatbikatları karşılıklı olarak iptal etti.

Kıbrıs Türk tarafı, Rum tarafının Nikiforos tatbikatının bu yıl yapılmayacağı kararını memnuniyetle karşıladığını ve buna bağlı olarak Toros tatbikatının da yapılmayacağını açıkladı.

KKTC Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Hasan Erçakıca, Türk Ajansı-Kıbrıs'a (TAK) yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın duyurduğu, Rum yönetimin Nikiforos tatbikatının bu yıl yapılmayacağına ilişkin kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Nikiforos tatbikatı yapılmayacağına göre Toros tatbikatının da yapılmayacağını söyleyebiliriz" dedi.

"Rum tarafı bu kararı duyurduğuna göre, Toros tatbikatının da yapılmayacağını duyurabileceklerini ifade eden Erçakıca, "zaten Toros tatbikatının, Nikiforos tatbikatı 2005'te yeniden yapılmaya başlandığı için icra edilmeye başlandığını" hatırlattı.

Türk tarafının bütün gerginliğe rağmen, Toros tatbikatının daha çok arama-kurtarma, hayatta kalmayı içeren komando gösterileri gibi olmasına özen gösterdiğini, ağır silahların gösterisine dönüşmesinden kaçındığını anlatan Erçakıca, "Adada görüşme sürecinin yeniden başladığı dönemde, tatbikatların yapılmayacak olmasını Cumhurbaşkanımız da memnuniyetle karşılıyor" dedi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2008, 18:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10