banner39

Kıbrıs'ta tek devlete eski liderler karşı

Kıbrıs adasında tek devletli yönetimde analaşan yeni liderlere eskileri karşı çıkıyor.

Arşiv 24.05.2008, 18:55 25.05.2008, 11:48
Kıbrıs'ta tek devlete eski liderler karşı

KKTC Cumhurbaşkanı Talat ile Rum yönetimi lideri Hiristofyas'ın görüşmesiyle ilgili ayrıntılar belli olurken ortak metine iki kesimin önceki Cumhurbaşkanları karşı çıktı.

Eski Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun'un ara bölgedeki ikametgahında dün yaptığı görüşmenin sonunda yayımlanan ortak açıklamaya tepki gösterdi.

Papadopulos, dünkü görüşme sonrasında okunan ortak açıklamayla Kıbrıs Rum tarafının, ''bir adım geriye gittiğini'' savundu.

Rum basını, Hristofyas ile eski Rum lider Papadopulos'un kamuoyu önünde ilk kez zıtlaştığını belirterek, ''Tasos Papadopulos'un dün, Dimitris Hristofyas'a cephe açtığı'' yorumunu yaptı.

Papadopulos, dünkü liderler görüşmesinin ardından okunan ortak açıklamayı, ''kötü, çok nahoş gelişme ve Kıbrıs Rum tarafı için geriye doğru bir adım'' olarak niteledi.

Rum tarafının, ''ilk kez bir resmi açıklamada, askeri nitelikli güven yaratıcı önlemler konusunu, bugüne kadar olduğu gibi Türk ordusuyla değil, Kıbrıs Türk toplumuyla görüşmeyi kabul etiğini'' belirten Papadopulos, ''Bunun, bizim taraf için kötü, çok nahoş ve bir adım gerileme olarak görüyorum'' dedi.

''Ortaklık'' ifadesinin üzerinde özellikle duran Tasos Papadopulos, ''Bu ortaklıkla bir federasyon hükümeti kurulacak. Ortaklık, hükümet ve devletler arasındadır. Büyük farkı vardır ve dolayısıyla bana göre müzakerelerin başlaması için tatmin edici bir zemin değildir'' diye konuştu.

DENKTAŞ'IN DEĞERLENDİRMESİ

KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, son dönemde Kıbrıs'ta yaşanan çözüm görüşmelerinin halka büyük bir başarı gibi sunulacağını ileri sürerek, ''Rumlar, milli davalarından bir santim vazgeçmemiştir'' dedi.

Denktaş, Türkiye Emekli Subaylar Derneği Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Harbiye Askeri Müze'de düzenlenen ''Kıbrıs'ın Geleceği'' konulu sempozyumda bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, Rumların, Avrupa Birliği (AB) yolunda Türkiye'yi zayıf noktasından yakaladığını ve bu süreçte Türkiye'den ne isterlerse almaya çalışacaklarını iddia eden Denktaş, Türkiye, AB'ye üye olmadan Kıbrıs'ın da üye olmaması gerektiğini belirtti.

Rauf Denktaş, Kıbrıs'ta son dönemde gerçekleştirilen çözüm arayışlarına ilişkin KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın sözcüsü tarafından kendisine verilen metni de okuyarak, şu görüşleri dile getirdi:

''İki kesimli, iki toplumlu bir federasyona razı olunuyor. Bu ortaklığın tek bir federal hükümeti ve iki de kurucu devleti olacak, Rum devleti ve Türk devleti. Şimdi bu büyük bir başarı olarak sunulacak halkımıza, biz de bu durumda kan ağlayacağız.

Rumlar, milli davalarından bir santim vazgeçmemiştir. Kıbrıs'ta, bir lidere 'Biz böyle açıkladık, ama sen istediğin gibi yap' denmemelidir. Denmiş ise büyük günah işlenmiştir. Çünkü bu yola gidilirse, bir süre sonra Türkiye'nin en önemli hakkı olan garantörlük ortadan kalkmış olacaktır. Lozan delinmiş olacaktır. Kıbrıs kısa zaman içerisinde zapt olacaktır. Allah hiçbirimize o günleri göstermesin.''

HRİSTOFYAS: ''ORTAKLIK 1960'DAN BERİ VARDIR''

Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, açılışı dün yapılan 33. Uluslararası Fuarı ziyareti sırasında, Papadopulos'un Talat-Hristofyas görüşmesine ilişkin söylediklerine yanıt verdi.

Papadopulos'un, ''ortaklıklar iki devlet arasında olur'' sözünü yorumlaması istenen Hristofyas, ''Bazıları kabul etmeyi hiç istemese de, ki bu ülkeye çok büyük zarar vermiştir, ortaklık 1960'tan beri var olan bir şeydir'' dedi.

Hristofyas, ''Söylenildiği gibi bunlar kendi söyledikleriyse Sayın Papadopulos'un söylediği hiçbir şeyi yorumlamıyorum. Ben, ileri doğru bir adım olarak görüyorum'' ifadesini kullandı.

ORTAK AÇIKLAMANIN TAM METNİ

Talat-Hristofyas görüşesinin ardından, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun tarafından okunan ortak açıklamanın tam metni şöyle:

''Bugün Liderler samimi ve faydalı bir görüşme gerçekleştirmiş ve 21 mart mutabakatına uygun olarak alınan sonuçları gözden geçirmişlerdir.

İki kesimli, iki toplumlu ve ilgili Güvenlik Konseyi kararlarında tanımlandığı şekliyle siyasi eşitlik temelinde bir federasyona bağlı olduklarını yeniden teyit etmişlerdir. Bu ortaklığın, tek uluslararası kimliğe sahip bir Federal Hükümetinin yanı sıra eşit statüye sahip bir Kıbrıs Türk Kurucu Devleti ve bir Kıbrıs Rum Kurucu Devleti olacaktır.

Temsilcilerini 15 gün içerisinde teknik komitelerin sonuçlarını gözden geçirmeleri yönünde talimatlandırmışlardır.

Temsilciler, sivil ve askeri güven yaratıcı önlemleri değerlendireceklerdir. Aynı zamanda (Limnitis) Yeşilırmak ve diğer geçiş noktalarının açılması konularını ele alacaklardır.

Liderler, haziranın ikinci yarısı tekrar bir araya gelerek yeni bir değerlendirme yapma konusunda karar vermişlerdir.''


Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?