banner39

KIbrısta yeni dönem: Lokmacı açılıyor

KKTC ve Kıbrıs Rum kesimi liderleri bugün bir araya gelerek adada barış görüşmelerinin yeniden başlamasını kararlaştırdı.

Arşiv 21.03.2008, 14:09 21.03.2008, 17:24
KIbrısta yeni dönem: Lokmacı açılıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorununun çözümü için yeni bir dönemin başladığını söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Lefkoşa'daki Lokmacı kapısının kısa sürede karşılıklı geçişlere açılması konusunda anlaştı.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü (UNFICYP) Misyon Şefi Michael Möller, Lokmacı kapısının kısa sürede açılması konusunda anlaşmaya varıldığını bildirdi. Möller, KKTC Cumhurbaşkanı Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Hristofyas'ın ara bölgedeki görüşmelerinin ardından yaptığı açıklamada, tarafların Lokmacı kapısının açılması konusunda anlaşmaya vardığını belirtti.

8 Temmuz anlaşmasında öngörüldüğü gibi teknik komiteler ve çalışma gruplarının oluşturulacağını kaydeden Möller, liderlerin gerekirse yeniden bir araya geleceğini ifade etti.

3 AY SONRA YENİDEN GÖRÜŞECEKLER

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, çalışma grupları ve teknik komitelerin çalışmalarını gözden geçirmek ve kapsamlı müzakereler için 3 ay sonra yeniden bir araya gelme konusunda da anlaştı. Talat ve Hristofyas'ın ara bölgedeki görüşmelerinin ardından iki liderin ortak açıklamasını okuyan BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü (UNFICYP) Misyon Şefi Michael Möller, görüşmenin çok olumlu ve samimi bir atmosferde geçtiğini, iki liderin bir dizi konuda görüş alışverişinde bulunup, önemli derecede yakınlaşma sağladıklarını söyledi.

Möller, liderlerin, bir dizi çalışma grubu ve teknik komitenin oluşturulması, gündemlerinin belirlenmesi ve bunların mümkün olan en hızlı biçimde yapılması için danışmanlarına, önümüzdeki hafta bir araya gelme talimatı verme kararı aldıklarını bildirdi.

Michael Möller 'liderlerin, çalışma grupları ve teknik komitelerin çalışmalarını gözden geçirmek ve bu çalışmaların sonuçlarını kullanarak, BM Genel Sekreteri'nin himayesi altında kapsamlı müzakerelere başlamak için 3 ay sonra bir araya gelme konusunda anlaştıklarını' belirtti.

Liderlerin, resmi müzakerelerin başlamasından önce, gerek duyulduğu zamanlarda da görüşme yapma konusunda uzlaştıklarını ifade eden Möller, Talat ve Hristofyas'ın, Lokmacı kapısının, teknik olarak mümkün olunca açılması ve diğer kapılardaki uygulamalara uyumlu olarak faaliyet göstermesi konusunda anlaşmaya vardığını bildirdi.

Möller, Yeşilırmak kapısı ve diğer kapıların açılması konusunun da liderlerin danışmanlarının yapacağı görüşmenin gündeminde yer aldığını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?