Kıbrıs'ta yeni hükümeti Küçük kuracak

Hükümeti kurma görevini alan UBP Genel Başkanı İrsen Küçük 15 gün içinde listeyi açıklamayı planlıyor

Kıbrıs'ta yeni hükümeti Küçük kuracak

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, hükümeti kurma görevini Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı İrsen Küçük'e verdi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, yeni hükümet çalışmaları çerçevesinde bugün Cumhuriyet Meclisinde tesil edilen siyasi partiler; Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Demokrat Parti (DP), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ve UBP heyetleriyle ayrı ayrı görüştü.

Son görüşmesini UBP Genel Başkanı İrsen Küçük başkanlığındaki UBP heyetiyle yapan Eroğlu, toplantı sonunda yaptığı açıklamada, hükümeti kurma görevini Küçük'e verdiğini duyurdu.

İrsen Küçük'ün "zor bir dönemde görevi omuzladığını" ifade eden Eroğlu, "Kolay gelsin" dedi.

İrsen Küçük de Cumhurbaşkanı Eroğlu tarafından görevlendirilmesinin ardından yaptığı açıklamada, UBP yetkili organlarıyla gerçekleştireceği görüşmenin ardından, süratle parlamentoda temsil edilen tüm siyasi partilerle görüşeceğini söyledi.

Küçük, "Hükümet listesini, verilen 15 günlük süreden önce sunma düşüncesindeyiz" dedi.

İrsen Küçük, bir hükümet modeli üzerinde yoğunlaşmadıklarını ifade ederek, çalışmalarını, parti meclisinin kararları doğrultusunda sürdüreceğini söyledi.

Azınlık hükümeti mi yoksa koalisyon mu?

Görevi almasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Küçük, "çok onurlu bir görev aldığını ve layık olmaya çalışacağını" belirtti.

UBP Genel Başkanı Küçük, gazetecilerin, "Koalisyon mu, yoksa Demokrat Parti (DP) desteğiyle azınlık hükümeti mi kurulacak" sorusu üzerine, çalışmalarını, yarın UBP Genel Yönetim Kurulu ile Meclis Grubu'nun toplantısının ardından toplanacak Parti Meclisi'nin alacağı karar doğrultusunda sürdüreceğini söyledi.

Parlamentodaki tüm siyasi partilerle görüşme planladığını kaydeden Küçük, kesin kararın, siyasi partilerin görüşlerini aldıktan sonra parti yetkili organlarında yapılacak değerlendirmede verileceğini belirtti.

Küçük, "Dolayısıyla peşinen, herhangi bir model üzerinde yoğunlaştığımızı ya da tercih ettiğimizi söylemek mümkün değil. Önce temaslar yapılacak" dedi.

UBP tek başına kuramıyor

Ulusal Birlik Partisinin 50 sandalyeli Cumhuriyet Meclisinde tek başına hükümet kurma çoğunluğu bulunmuyor.

19 Nisan 2009'da yapılan milletvekilliği seçimlerinde 50 sandalyeli Cumhuriyet Meclisinde 26 milletvekilliği elde ederek tek başına hükümeti kuran Ulusal Birlik Partisi, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde, Lefkoşa Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu'nun parti üyeliğinin düşürülmesi ve 18 Nisanda da Genel Başkan Derviş Eroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesiyle meclisteki çoğunluğunu kaybetti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde UBP'nin adayı Derviş Eroğlu'na aktif destek veren Demokrat Parti, halen 24 milletvekiliyle azınlık hükümeti durumunda olan Ulusal Birlik Partisine dışarıdan destek vereceğini açıklamıştı.

İrsen Küçük, daha önce yaptığı açıklamalarda bir koalisyon hükümeti kuracağını belirtmişti.

Bu arada, Eroğlu'nun Cumhurbaşkanı olmasıyla boşalan Gazimağusa'daki bir milletvekilliği için, 27 Hazirandaki yerel seçimler esnasında ara seçim de yapılacak.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 07:50
banner53
YORUM EKLE

banner39