banner39

Kıbrıs'ta yeni süreç yarın başlıyor

Mehmet Ali Talat ile Hristofyas'ın görüşmelerinde varılan mutabakat çerçevesinde iki tarafın temsilcileri yarın bir araya gelecek.

Arşiv 23.03.2008, 09:51 23.03.2008, 09:51
Kıbrıs'ta yeni süreç yarın başlıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın dün gerçekleştirdikleri görüşmede vardıkları mutabakat çerçevesinde girilen yeni süreç, pazartesi günü Özdil Nami ve Yorgos Yakovu görüşmesiyle başlıyor.

Dünkü görüşmelerde liderlere eşlik eden Cumhurbaşkanı Talat'ın BM ve AB ile İlişkilerden Sorumlu Temsilcisi Özdil Nami ile Rum Yönetimi Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu, yeni süreç çerçevesinde pazartesi günü saat 15.00'te ilk kez bir araya gelecek. Görüşme, BM'nin Kıbrıs'taki Özel Temsilcisi Michael Möller'in ara bölgedeki ikametgahında yapılacak.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca'nın verdiği bilgiye göre, Nami ile Yakovu, çalışma grupları ve teknik komitelerin oluşturulması üzerinde duracaklar ve liderler zirvesinde konuşulduğu şekilde çalışma grupları ve teknik komitelerin sayılarını ve görev alanlarını belirlemeye çalışacak. Erçakıca, Nami ile Yakovu'nun yapacakları çalışmalarla ilgili olarak, "Liderler zirvesinde konuşulan konuları detaylandırmaları, yeni sürecin nasıl yürüyeceğine dair ayrıntıları konuşmalarını bekliyoruz" dedi.

Öte yandan Yakovu, Talat ve Hristofyas'ın dünkü görüşmelerinde vardıkları anlaşmadan sonra 5-7 çalışma grubu ile 5-7 teknik komite oluşturulmasının beklendiğini söyledi.

Oluşturulacak çalışma grupları ve teknik komitelerin sayılarını Nami'yle pazartesi günü yapacağı toplantıda kararlaştırılacağını söyleyen Yakovu, iki liderin danışmanlarının komitelere katılacaklarını, ortaya çıkması muhtemel sorunları çözmeye çalışacaklarını ve buralarda görüşülenler hakkında iki toplum liderine bilgi vereceklerini anlattı.

Yakovu, kendisinin ve Nami'nin, sonunda çok büyük görüş ayrılıkları olmamasını hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?