banner39

Kiev'e 'soykırım anıtı' gündemde

Ukrayna'a Ermeni Diaspoası'nın başvurusu üzerine Kiev'de sözde 'soykırım' anıtı dikilmesi gündeme geldi.

Arşiv 21.04.2010, 05:20 21.04.2010, 12:00
Kiev'e 'soykırım anıtı' gündemde


Ukrayna'da iki belediyenin 1915 olaylarının 'soykırım' olarak kabul edilmesini isteyen ve Türkiye'nin Kiev Büyükelçiliği'nin notalı tepkisine yol açan kararlarının ardından sözde 'Ermeni soykırımı' ile ilgili son girişim, başkent Kiev'e sözde soykırım anıtı dikilmesi oldu.

Ukrayna'daki Türk basını ve sivil toplum örgütlerine gelen bilgilere göre, Kiev'de sözde 'soykırım' anıtı dikilmesi yönünde yoğun girişimler var. Edinilen bilgiye göre, ülkedeki Ermeni diasporası Kiev'deki Goloseevskiy ilçesinde sözde 'soykırım' anıtı dikilmesi için başvurdu. Belediye yönetiminin onay verdiği bu girişim henüz ülke basınına yansımadı. Ülkedeki çok sayıda sivil toplum örgütüne gönderilen davet mektubunda 24 Nisan günü Gluşkova ve Zabolotogo caddelerinin kesiştiği Odesa Meydanı'nda bir

gösteri düzenleneceği kaydedildi. Mektuba göre sözde 'soykırım' anıtının dikilmesi istenen yerde 24 Nisan Cumartesi günü bir açılış etkinliği düzenlenecek. Gün içinde Avrupa Meydanı'ndaki Ukrayna Evi'nde "Ermeni Soykırımı-İnsanlığa Karşı Suç" isimli bir de sergi açılacak. Aynı gün akşam saatlerinde bir anma yemeği verilecek. Etkinliğe Ukrayna basınının da katılması bekleniyor.


 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?