Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanlığı'na aday

Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanlığı'na aday olduğunu açıkladı.

Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanlığı'na aday

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanlığı binasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada önemli açıklamalarda bulundu. 

Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, kurultay sürecinde 90 yıllık köklü bir geçmişi olan CHP'nin adaysız, eli kolu bağlı olmasının düşünülemeyeceğini söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, ''Seçmeni ve örgütüyle partimizin genel kamuoyunun gösterdiği büyük ilgi ve destekten güç alarak, 22 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleşecek olan 33. Olağan Kurultay'da Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığına aday olacağımı kamuoyuna duyurmayı önemli bir görev sayıyorum. Onurla ve gururla sürdürmekte olduğum CHP Grup Başkanvekilliği görevinden de istifa ediyorum.''  

Kılıçdaroğlu, ''CHP örgütünün, parti yöneticilerimizin, milletvekili arkadaşlarımın bu kararımı bir parti sorumluluğu ve partili bilinci şeklinde değerlendireceklerini düşünüyorum. Tüm CHP ailesini güçlükleri birlikte göğüslemeye ve aşmaya davet ediyorum'' dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal ile her zaman görüşeceğini ifade ederek, ''Bizim partimizin önemli bir lideridir. Dolayısıyla bir kırgınlık, küskünlük diye bir şey söz konusu değil'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Deniz Baykal'ın 10 Mayıs 2010 tarihinde CHP Genel Başkanlığından istifa etmesinden bu yana bir haftalık bir süre geçtiğini, kurultaya doğru geri sayımın başladığını anımsattı.

Ülke gündeminin olağanüstü yoğun olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, ''Yaşanan sıkıntıların yurttaşları bunalttığı bir dönemde CHP'nin, kurultay sürecinde adaysız olmasının düşünülemeyeceğini'' dile getirdi.

CHP AİLESİNE DAVET 

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Bu dönemde partideki yeri ve konumu ne olursa olsun tüm CHP'lilerin büyük bir sorumluluk duygusu içinde davranmaları, gereğin de ötesinde bir zorunluluktur. Partimize yönelik komploları bozmalıyız, kuşatmaları yarmalıyız. Çalma, çırpma, korku ve baskı dönemini kapatıp, yolsuzluk yapanlardan hesap sormalıyız. İşsizlik ve çaresizliği yeneceğimizi haykırarak halka umut vermeliyiz. Daha önemlisi önümüzdeki seçimlerde halkımızın oylarıyla iktidara gelebilmek için gerekli olan tüm hazırlıkları hiç zaman kaybetmeksizin başlatmalıyız. Bugün bu hedefi gerçekleştirme yükümlülüğümüz var.'' Seçmeni ve örgütüyle partinin ve genel kamuoyunun gösterdiği ilgi ve destekten güç alarak kurultayda CHP Genel Başkanlığına aday olacağını açıklayan Kılıçdaroğlu, ''CHP örgütünün, parti yöneticilerimizin, milletvekili arkadaşlarımın bu kararımı bir parti sorumluluğu ve partili bilinci şeklinde değerlendireceklerini düşünüyorum. Tüm CHP ailesini güçlükleri birlikte göğüslemeye ve aşmaya davet ediyorum'' diye konuştu.

''...BİR YAPI OLUŞTURMAYI DÜŞÜNÜYORUM'' 


Kılıçdaroğlu, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Baykal ile yeni bir görüşme yapıp yapmadığının ve adaylık konusundaki fikrinin neden değiştiğinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, ''Sayın Genel Başkanımızla yeni bir görüşme yapmadım. Fikrimin neden değiştiği de zaten konuşma metnimin içinde var'' karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu, ''Önder Sav'dan destek aldınız mı?'' sorusunu, ''Parti bilinci ve sorumluluğu içinde her partilinin çalışması ve ortak görüş beyan etmesi, destek vermesi gerektiğini ifade ettim. Bu sadece Sayın Sav'ın değil, partimizin örgütünün de belli bir görüş, belli bir anlayış içinde CHP geleneklerine, kültürüne uygun olarak benim adaylığıma destek vereceklerini umuyorum'' diye yanıtladı.

Kurultaya çarşaf listeyle gidileceği yönünde haberler olduğunun anımsatılması üzerine Kılıçdaroğlu, ''O konular tümüyle spekülasyon. Herhangi bir açıklama söz konusu değil. Ama CHP'de daha demokratik, daha tutarlı, örgütüne güven veren, örgütün de güven duyduğu bir yapı oluşturmayı düşünüyorum'' dedi.

''BEN TAVRIMI AÇIKLADIM'' 

Baykal ile tekrar görüşüp görüşmeyeceğine yönelik soruya Kılıçdaroğlu, ''Sayın Baykal ile her zaman görüşürüz. Bizim partimizin önemli bir lideridir. Dolayısıyla bir kırgınlık, küskünlük diye bir şey söz konusu değil. Kendisinin bilgisinden, birikiminden her zaman yararlanacağız. Bu da bizim temel görevlerimizden birisidir'' yanıtını verdi.

''İsminiz üzerinde bir uzlaşma sağlandı mı?'' şeklindeki soru üzerine de Kılıçdaroğlu, bu konudaki tablonun önümüzdeki günlerde daha net bir şekilde ortaya çıkacağını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, yarın yapılacak il başkanları toplantısından Deniz Baykal'ın yeniden adaylığına yönelik bir karar çıkması halinde tavrının değişip değişmeyeceğinin sorulması üzerine, ''Ben tavrımı açıkladım. CHP'nin olağan kurultayında genel başkan adayı olacağımı açıkladım'' dedi.

KILIÇDAROĞLU ADINI, GÜNDEME GETİRDİĞİ YOLSUZLUK DOSYALARI VE BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI İLE DUYURDU

1948 yılında Tunceli'de doğan Kılıçdaroğlu, ilk ve orta öğrenimini Anadolu'nun çeşitli il ve ilçelerinde tamamladı. 1971 yılında Ankara iktisadi ve Ticari ilimler Akademisinden mezun oldu. Aynı yıl hesap uzman yardımcılığı sınavını kazanarak Maliye Bakanlığı'na girdi. Hesap uzmanı olduktan sonra, bir yıl süre ile Fransa' da kaldı. 1983 yılına kadar hesap uzmanlığı görevini sürdüren Kılıçdaroğlu, 1983 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü'ne daire başkanı olarak atandı, ardından genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı.

DYP-SHP koalisyon hükümetinin iktidara gelmesiyle 1991 yılında, Bağ-Kur, 1992 yılında da SSK Genel Müdürlüğü görevlerine adandı. Kısa bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda müsteşar yardımcılığı da yapan Kılıçdaroğlu, Ocak 1999 ayında kendi isteği ile SSK Genel Müdürlüğü'nden emekli oldu. Bir süre CHP kontenjanında Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulunan Kılıçdaroğlu, 2002 seçimlerinden CHP istanbul Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

 Milletvekilliğinin ilk döneminde parti yönetiminde görevi bulunmayan Kılıçdaroğlu, gündeme getirdiği yolsuzluk dosyaları ile ismini duyurdu. 2009 yılı Mart ayında yapılan yerel seçimlerde CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Kılıçdaroğlu, İstanbul'da CHP'nin genel seçimde aldığı oy oranının 10 puan üzerinde oy aldı. 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 14:06
banner53
YORUM EKLE

banner39