banner39

Kılıçdaroğlu maden işçilerinin ailelerini ziyaret etti

CHP'nin yeni Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Zonguldak'ta hayatını kaybeden işçilerin ailelerini ziyaret etti.

Arşiv 25.05.2010, 16:09 25.05.2010, 16:09
Kılıçdaroğlu maden işçilerinin ailelerini ziyaret etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sayın Başbakan şunu çok iyi bilsin kaderin ne olduğunu biz de biliyoruz ama önce insan aklını kullanacaksınız, gerekli önlemleri alacaksınız sizin gücünüzü aşan bir olay olursa onu 'kader' olarak söyleyeceksiniz" dedi.

Zonguldak'ta göçüğün meydana geldiği Karadon Maden Ocağı'nı ziyaret eden Kılıçdaroğlu, Türkiye Taşkömürü İşletmesi (TTK) Genel Müdürü Burhan İnan'dan bilgi aldı.

Kılıçdaroğlu, burada yaptığı açıklamada, teknik rapor ortaya çıkmadan kazaya ilişkin ayrıntılı bilgi elde etmenin mümkün olmadığını belirtti.

Kılıçdaroğlu, açıklamasının ardından gazetelerin sorularını da yanıtladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kazaya ilişkin daha önceki açıklamaları ve bugün grup toplantısındaki konuşmasının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Hiçbir önlem almadan, gerekli çabaları göstermeden yer altına, madenlere işçileri indireceksiniz, ondan sonra hiçbir önlem almadığınız için patlamalar olacak ve siz bunu 'kader' olarak algılayacaksınız. Bu doğru bir olay değil. Sayın Başbakan'ın kader kavramı nedir, ne anlama geliyor onu okumasını isterim.

'İşçi dostu' olarak da bir eleştirisi olmuş galiba. Herhalde rahmetli Bülent Ecevit'in Çalışma Bakanlığı döneminde neler yaptığını Sayın Başbakan öyle anlaşılıyor ki bilmiyor. CHP emekten, emekçiden yana bir partidir. Alın teriyle kazanılan paranın kutsal olduğuna inanan bir partidir. Dolayısıyla emekçinin hakkını korumak elbette siyasal iktidarın da görevidir, onu kabul ederiz kuşkusuz. Ama Sayın Başbakan'a şunu sormak isterim, sizin iktidarınız döneminde İş Güvencesi Yasası'na sınırlama getirdiniz mi getirmediniz mi? Yine sizin iktidarınız döneminde taşeron işçiliğin bir devlet politikası olarak uygulamaya konulduğunu herhalde Sayın Başbakan da kabul eder. Bugün kamuda yaklaşık 2 milyona yakın işçi taşeron aracılığıyla çalıştırılıyor. Acaba Sayın Başbakan bu işçilerin hangi gerekçeyle taşeron aracılığıyla çalıştırıldığını bize anlatırsa biz de onun ne kadar 'işçi dostu' olduğunu öğrenmiş oluruz."

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?