banner39

Kılıçdaroğlu sonrası AKP ile CHP'nin görünmeyen ittifakı

Ak Parti ile CHP arasında zımni ittifak; 'Sen 35'e ben 45'e talip olayım...'

Arşiv 26.05.2010, 11:19 26.05.2010, 14:58
Kılıçdaroğlu sonrası AKP ile CHP'nin görünmeyen ittifakı

 

Okan Haksever/ Dünya Bülteni - Ankara

AK Parti, Kılıçdaroğlu yönetiminde solun toparlanmasına karşı, ilginç bir strateji izlemeye hazırlanıyor. AK Parti, 3 Kasım 2002 seçimleri sonrasında ortaya çıkan tabloyu tekrarlamak için CHP’ye alabildiğine yüklenecek. Böylece seçmen AK Parti ile CHP arasında seçim yapmaya zorlanacak. Sol seçmenin yüzde 30-35 arasında oyla CHP çatısı altında toplanmasına karşı, yüzde 55-60 civarındaki sağ seçmenin yüzde 40-45’ini AK Parti çatısı altına çekmeye çalışacak.

AK Parti'nin bu stratejisinin ilk emareleri, Başbakan Erdoğan'ın dünkü Grup konuşmasına yansıdı. Erdoğan, CHP'yi ve Kılıçdaroğlu'nu alabildiğine eleştirdi ancak MHP'yi ağzına almamayı tercih etti.

Ortaya çıkacak bu tablodan en büyük zararı MHP’nin görmesi beklenirken, MHP’nin yaklaşık 10 yıldır izlediği merkeze yaklaşma-oturma politikası da iflas edecek. Merkezdeki sol oylar CHP’ye tekrar dönecek. Böylece MHP kendi milliyetçi tabanına geri dönecek. Bu da yüzde 7-14 aralığında bir oya karşılık gelecek. AK Parti bu hesapla gelecek dönem Meclis’te 2 ya da 2 buçuk parti (MHP barajı kılpayı geçerse) olmasını hesaplıyor.

AK Parti kulislerinde, CHP’nin de bu sonuçtan memnun olacağı öngörülürken, AK Parti seçim kampanyasını, iki partili sisteme göre bina edecek. Solun toparlanmasından korkan sağ seçmen, mecburen AK Parti’ye yüklenecek. Aynı politikayı 29 Mart seçimlerinde Ankara Büyükşehir yarışında Melih Gökçek başarıyla uygulamıştı. 

AK Parti, referandum sürecinde de CHP'nin yanı sıra MHP ve BDP'yi de kol kola olmakla suçlayarak, "Ben ve ötekiler" imajını seçmenin bilinçaltına yerleştirmeyi amaçlıyor.

Kürt ve Alevi kökenli Kılıçdaroğlu yönetiminde CHP'nin Güneydoğu'ya açılmasının da AK Parti'den çok BDP'yi yaralayacağını düşünen AK Parti, "Güneydoğu'da da elimiz rahatlar" düşüncesinde.

REFERANDUM İLK SINAV OLACAK

CHP’deki Genel Başkan değişikliğiyle, Anayasa Mahkemesi’nin referandum olmadan “yürütmeyi durdurma” kararı vermesinin de ortadan kalktığını düşünen AK Parti, “CHP’de bu tabloyu dizayn eden güçler, ‘Kılıçdaroğlu arkasına rüzgarı almışken, referandumda AK Parti’yi yıpratır. Bu tablo da kamuoyunda ‘AK Parti yıkılıyor; çöküş başladı’ algısının oluşmasına yol açacak. Böylece 1 yıl sonra genel seçimde CHP-MHP koalisyonu kurulacak’ görüşünde. Biz de bu düşünce karşısında referanduma sonuna kadar asılacağız ve Kılıçdaroğlu rüzgarını yaz sıcağındaki referandum sürecinde durduracağız. Böylece hem halen güçlü olduğumuzu ispatlayacağız. Hem de 1 yıl sonraki genel seçim öncesi CHP’nin gazını alacağız. Tekrar eski hallerine dönecekler. Baykal, tekrar koltuğa dönmek için çalışmalarını hızlandıracak. Böylece CHP yönetimi, seçime gidilecek son virajda bizden çok parti içi muhalefetle uğraşacak” görüşünde.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?