banner39

Kilise ısrar edince ceza 10 bin avroya yükseldi

Kilise çanını çok gürültülü çaldığı gerekçesiyle 5 bin avro para cezasına çarptırlan papaz, tavrında ısrar edince cezası10 avroya yükseldi.

Arşiv 17.08.2007, 19:28 17.08.2007, 19:28
Kilise ısrar edince ceza 10 bin avroya yükseldi

Hollanda'nın Tilburg kentinde, belediyenin belirlediği ses sınırını aşmakta ısrar eden bir kilise, iki günde beşer bin avrodan 10 bin avro para cezasına çarptırıldı.

"Margarita Mariakerk" adlı kilisede sabahları çalan çanın sesi, çevrede oturanların uzun süredir itirazlarına neden oluyordu. Semt sakinlerinin itirazları üzerine kiliseyle taraflar arasında yaklaşık bir yıl süren görüşmeler sonunda belediye, her sabah saat 07.15'te çok yüksek sesle çan çalan kilisenin çan sesinin düşürülmesini, aksi halde ceza kesilmesini kararlaştırdı.

Belediyenin uyarılarına rağmen, papaz Harm Schilder, çanı eskisi gibi yükse sesle çalmayı sürdürünce, belediye önceki gün 5 bin avro para cezası kesildiğini kiliseye iletti.

Belediyenin kararında, çanın eskisi gibi yüksek sesle çalınması halinde bu cezanın her gün tekrarlanacağı da iletildi. Papaz, ikinci gün de çanın sesini düşürmeyince, belediye iki gün için 10 bin avro para cezası kesti. Belediyeye göre kilisenin çanının sesi, normalden 10 desibel daha yüksek çıkıyor.

Papazın avukatı tarafından yapılan açıklamadaysa hafta sonundan itibaren çanın sesinin istenilen düzeye düşürüleceği ve papazın da inzivaya çekilmesinin beklendiği belirtildi.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?