banner39

Kilise skandalı başpiskoposu istifa ettirdi

Almanya'da Augsburg başpiskoposu Walter Mixa, ayyuka çıkan şiddet skandalından sonra istifa etti.

Arşiv 22.04.2010, 15:29 22.04.2010, 19:00
Kilise skandalı başpiskoposu istifa ettirdi


Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’da Augsburg başpiskoposu Walter Mixa, çocuklara şiddet uyguladığı için kendisine yapılan baskılar karşısında istifasını verdi. Augsburg başpiskoposluğu Mixa’nın istifasını verdiğini onayladı. Başpiskoposluk sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, Walter Mixa’nın Çarşamba günü Papa’ya bir mektup yazarak istifasını teklif ettiği bildirildi. Başpiskopos Mixa haftalardan beri Katolik Kilise’sine bağlı yurtlarda kalan çocuklara şiddet uyguladığı gerekçesiyle ağır eleştiriler almıştı.

‘Augsburger Allgemeinen’ gazetesinde verilen haberde başpiskopos Walter Mixa’nın, Papa’ya yazdığı mektupta istifasının gerekçesi olarak devam etmekte olan şahsı hakkındaki kamu tartışmalarını ve bunun rahiplere ve inançlı Hristiyanlara verdiği zararı gösterdiği belirtildi.

Gazete haberinde Mixa’nın, tarafından kendilerine haksız davranıldığını iddia edenlerden ve kendilerine üzüntü verdiğini düşünenlerin hepsinden özür dilediği kaydedildi. Şimdi Papa’nın başpiskopos’un istifası hakkında vereceği karar bekleniyor. Karar verilinceye kadar Walter Mixa Augsburg başpiskoposluğu görevine devam edecek.

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?