Kilisede çocuk istismarı skandalı büyüyor

Roma Katolik Kilisesi'nde meydana gelen çocuk istismarı skandalında eski Vatikan Devlet Sekreteri hadef haline geldi.

Kilisede çocuk istismarı skandalı büyüyor


Roma Katolik Kilisesine bağlı papazların çocukları cinsel olarak istismar etmesiyle ilgili skandal, üst düzey Katolik yetkilileri ikiye böldü.

Kilisenin bu skandalı uzun süre görmezlikten geldiğini savunanların başında bulunan Viyana Başpiskoposu Kardinal Christoph Schönborn, eleştiri oklarını halihazırda Kardinaller Meclisi Başkanı olarak görev yapan, Eski Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Angelo Sodano'ya çevirdi.

Kardinal Schönborn, Vatikan'ın, özellikle Kardinal Sodano'nun devlet sekreteri olarak görev yaptığı 1991-2006 döneminde, kilisenin imajını koruma uğruna çocuk tacizciliği vakalarını örtbas ettiğini belirterek, "Kardinal Sodano
suçluları kolladı, mağdurları incitti. Selefim hakkındaki soruşturma da onun döneminde sümen altı edilmiştir" dedi.

Katolik haber ajanslarından Kathpress'te yayımlanan habere göre Schönborn, kendi selefi Kardinal Hans Hermann Groer'in çocuk tacizciliğiyle suçlanmasına rağmen uzun süre görevde kalabilmiş olmasını "Vatikan'ın skandalı örtbas stratejisinin göstergelerinden biri" olarak nitelendirdi.

Kardinal Groer, uzun süre çocuk tacizciliği ve tecavüzcülüğüyle suçlanmasının ardından, 1998'de Viyana Başpiskoposluğundan istifa etse de Vatikan nezdindeki muhtelif kurullarda üye olarak çalışmaya devam etmişti. Hayatının son aylarında bir manastırda inzivaya çekilen ve 2003'te 83 yaşında ölen Kardinal Groer, hakkındaki iddiaları reddetmekle birlikte, ciddi bir soruşturma ve yargılanmaya da tabi tutulmamıştı. Groer, ölümü sırasında, dönemin papası 2. Jean Paul'ün yayımladığı mesajda, "Mesih ve kilisesi için sevgiyle hizmet etmiş biri" diye tanımlanmıştı.

Groer'i kollamakla suçlanan Kardinal Sodano'ya, kısa bir süre önce ABD'deki Katolik yayın organlarınca da benzer suçlamalar yönelmişti.

Kardinal Sodano, yıllarca çocuk tacizciliğiyle suçlanan "Mesih'in Lejyonerleri" tarikatının kurucusu Marcial Maciel Degollado'u da himaye etmekle suçlanmıştı. Degollado'nun 88 yaşında Miami'de ölümünün ardından, uyuşturucu
bağımlılığı ve çeşitli kadınlardan gayri meşru çocukları olduğu da ortaya çıkmıştı.

Bu arada Çağdaş Katolik ilahiyatının önde gelen isimlerinden Profesör Hans Küng ise Roma Katolik Kilisesi'nde papazların cinsel istismar skandallarına çözüm üretme amacıyla "akil adamlar komisyonu oluşturulması" çağrısında bulundu.

İsviçreli ilahiyatçı Küng, İtalyan gazetelerinden La Repubblica'da bugün yayımlanan demecinde, çocuk tacizciliği konusunda Papa 16. Benediktus'un özür dilemesinin çok da işe yaramayacağını savunarak, "Sorun artık öyle bir noktaya geldi ki, pişmanlıktan söz etmek ya da özür dilemek gibi jestlerin yeterli olacağını sanmıyorum. Bence soruna çözüm bulma amacıyla bir akil adamlar komisyonu oluşturulmalı. Komisyon üretilecek çözümler konusunda Papa'ya yardımcı olmalıdır" diye konuştu.


 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 01:34
banner53
YORUM EKLE

banner39