banner15

Kilise'de Kur'an Okunuyor

Hollanda'nın Amsterdam Kentinde 600 yıllık bir Kilise'de açılan İstanbul sergisinde gün boyu Kur'an-ı Kerim okunuyor.

Kilise'de Kur'an Okunuyor

Camileri, çarşıları, hamamları, yalıları, kahvehaneleri, mezarlıkları ve birbirinden önemli tarihî eserleriyle ünlü İstanbul, Hollanda’nın en büyük kenti Amsterdam’a taşındı.

Kentin önemli meydanı Dam’da 600 yıllık tarihî kilisede açılan “İstanbul Sergisi”, her gün binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Turistler Türk kahvesiyle ve klasik Türk müziği nağmeleriyle karşılanıyor.

Serginin en ilginç detayı ise bugün müze olarak kullanılan Nieuwe Kerk Kilisesi’nde gün boyu Kur’an-ı Kerim okunması. Sultanahmet Camii’nin atmosferinden ilham alarak yapılan ‘çadır’da okunan Kur’an, ziyaretçileri büyülüyor.

Kültür Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Amsterdam Belediyesi işbirliği ile düzenlenen sergi açılalı bir buçuk ay olmasına rağmen şimdiye kadar 80 bin ziyaretçi gezmiş. 15 Nisan’a kadar açık kalacak sergiyi 200 bin Hollandalının gezmesi bekleniyor.

7’den 70’e hemen herkesin ilgisini çeken serginin müdavimleri ise daha çok ilkokul ve lise öğrencileri. Bir Hollanda firmasının sponsorluğunda öğretmenlerinin nezaretinde sergiye gelen çocuklar, Sultanahmet Camii’nin kubbesi altında oturarak rehberleri pür dikkat dinlemeye koyuluyor. Amsterdam’daki tüm okullara bugünlerde “Haydi İstanbul’a gidelim” sloganı hakim.

“İstanbul Sergisi”nde başta Topkapı Sarayı ve Türk-İslam Eserleri Müzesi olmak üzere önemli müzelerden toplanmış 300 eser bulunuyor. Padişah kaftanları, sultan giysileri, mücevherler, yazma eserler, hat levhalar, tarihî halı ve kilimler, kılıç ve miğferler, çini pano ve vazolar, padişah portreleri ve tahtları gibi...

Ancak serginin en güzel tarafı konsepti ve sunumunun iyi düşünülmüş olması. Sadece bir eser sergilemekten öte yaşayan bir İstanbul var karşımızda.

Hamam, Çarşı, Yalı, Mezarlık, Cami, Tekke, Kütüphane, Harem alt başlıklarındaki sergi, hem içeriği hem içindeki eserleri hem de mekansal tasarımlarıyla göz dolduruyor. Tabii zaman zaman ‘kiç’ duran obje ve sloganlar da yok değil. Mesela güzelim çinilerin ve tarihî eserlerin yanında sergilenen Mahmutpaşa’dan toplanmış plastik ev eşyaları gibi.

Serginin, Osmanlı sanatını tanıtma gayesinden öte Osmanlı İstanbul’unu ve burada halen yaşayan kültürel hayatı tanıtma gibi bir işlevi var. Sadece Hollandalılar değil Amsterdam’a gelen milyonlarca turist de düşünülerek hazırlanmış konsepti. Bu açıdan değerlendirildiğinde turizm kaygısının öne çıktığını söylemek de mümkün.

Müze yetkilileri, İstanbul Şehir ve Sultan Sergisi’ne olan yoğun ilgiden memnun. Ziyaretçilerin bu sergi vesilesiyle İstanbul’un çok kültürlü havasını bir nebze olsun teneffüs edeceğini söyleyen yetkililer, “Osmanlı’nın yaklaşık 600 yıllık bir süreyi kapsayan dönemi Batı’da her zaman büyük bir ilgi uyandırmıştır.

Hele hele İstanbul... Bu vesile ile İstanbul’da keyifli bir gezi yapmak bütün Hollandalılar için mümkün hale geldi.” diyor.

Yine yetkililerin bir isteği daha var: “Hollanda’da yaşayan Türklerin de sergiyi gezmesi.” 15 Nisan’a kadar devam edecek sergiyle ilgili önemli bir notu da iletelim hemen. Bugüne kadar İstanbul odaklı şarkılarını severek dinlediğimiz Sezen Aksu, bu kez İstanbul’u anlatıyor sergiye gelenlere... Sezen Aksu’nun seslendirmesi ve rehberliğinde sergiyi gezmek daha da keyifli oluyor.

Zaman Cumartesi

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35