banner39

Kimlik bilgilerimiz internette satılığa çıktı

İnternette bin 500 TL'ye satılan bir programla istenilen herkesin kimlik bilgileri anında bulunuyor.

Arşiv 11.12.2009, 14:53 11.12.2009, 16:08
Kimlik bilgilerimiz internette satılığa çıktı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TC Kimlik no, ad, soyad ve diğer kimlik bilgileri ile adres bilgileri internet üzerinden satışa çıkartıldı. Bin 500 TL'ye satılan bir programla istediğiniz kişinin tüm bilgilerine ulaşabiliyorsunuz.

Haber7'den İhsan Aydın'ın haberine göre, adrese dayalı kayıt sistemiyle kayıt altına alınan ve Yüksek Seçim Kurulu tarafından askıya çıkartılan kişisel veriler internet üzerinden satışa çıkartıldı.

Bir internet sitesinde bin 500 TL'ye satılan program vasıtasıyla 18 yaşından büyük tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kimlik bilgilerine ve adreslerine ulaşılabiliyor.

Satıcı ocak ayında ölmüş olan kişilerin de kimlik bilgilerinin yer alacağını söyleyerek 'Sistemde 120 milyon kişinin bilgisi bulunacak' dedi.

Herhangi bir firmaya ya da kişiye satışı yapılan bu bilgilerin yanı sıra ticari sicil geçmişi de satan başka bir firma, programdaki aksaklık nedeniyle şimdilik ticari bilgilere ilişkin programın satışının durdurulduğunu söyledi.

Tüketici Hakları Merkezi Başkan Vekili Avukat Faruk Hançer, kişisel bilgilerin gizliliğin esas olduğunu ve bu bilgilerin alınıp, satılmasının, saklanmasının suç olduğunu söyledi.

TÜM BİLGİLERİMİZ SATILIYOR

İnternet üzerinden Adres Rehberi adıyla satılan programın özellikleri içerisinde şu bilgilere yer veriliyor; "İcra ve Dava takiplerinizde adres bilgilerine ulaşamadığınız kişilerin sistemlerimizde var olan 18 yaşından büyük 50 Milyon kayıtlı kullanıcının Ad Soyad, T.C. Kimlik No, Anne Baba adı, Doğum Yeri, Bulunduğu İl v.b. farklı kriterlerde arama yapılıp adres bilgilerini bulabileceğiniz 'Adres Rehberi 1.0' programı kısıtlı kullanım olup 10 sorgulama yapılmaktadır."

Ücretsiz olarak yapılan 10 sorgulama sonrasında program sorgulamaya izin vermiyor. Eğer programı almaya karar verirseniz bin 500 TL karşılığında kredi kartı ya da havale ile ödeme seçenekleri bulunuyor.

10 DENEME BEDAVA 9'U DOĞRU

Web sitesinde herhangi bir adres yer almazken bir cep telefonu üzerinden irtibata geçip destek alabiliyorsunuz. Programı kurup denediğimizde ad ve soyadla yapılan aramalarda TC Kimlik No, cinsiyet, anne adı, baba adı, doğum yeri, doğum tarihi, nüfusa kayıtlı olduğu il ve ilçe bilgileriyle birlikte kişinin açık adres bilgisine de ulaşılabiliniyor. Yapılan 10 denemeden 1'i eski adres çıkarken diğer denemelerin tamamı doğru sonuç verdi.

Verilerin 18 yaş üstü olması Yüksek Seçim Kurulu'nun askıya çıkarttığı seçim listelerinin ele geçirilmiş olduğunu gösteriyor. Satıcı verilerin nasıl ele geçtiği ise yönünde bilgi vermedi.

 

banner53
Yorumlar (1)
semi 12 yıl önce
"Y" parmagi var; zira deger verdigim, ve cok ileri goruslu bir yazar bundan bahsetmisti, ve bu kimlerin "Y" oldugunu da delilleriyle yazmisti.. iste simdi cikti...turkiyeyi, turkleri karistiran icten ve distan cok kisi var...onlardan Allaha siginiyoruz, amin
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?