banner39

Kimyasal felakette 8 kişi suçlu bulundu

Dünyanın en büyük sanayi kazası olarak kayıtlara geçen Bhopal felaketine karıştıkları gerekçesiyle 8 kişi suçlu bulundu

Arşiv 07.06.2010, 14:42 07.06.2010, 16:34
Kimyasal felakette 8 kişi suçlu bulundu


Dünya bülteni/Haber Merkezi

Hindistan'ın Bhopal kentinde, sekiz kişi, 1984 yılında meydana gelen dünyanın en büyük çevre felaketlerinden biri olarak bilinen bir kimya fabrikasından gaz sızması olayına ihmal nedeniyle sebep olmaktan suçlu bulunup cezaevine kondu.

Hindistan’daki mahkeme kaynakları, binlerce kişinin ölümüne neden olan toksik gaz kaçağıyla ilgili olarak suçlu bulunanlar arasında, tarım ilacı fabrikası Union Carbide’ın o dönemdeki başkanı Warren Anderson’ın da yer aldığını belirtti. Mahkemenin cezalara ilişkin kararının daha sonra açıklanacağı kaydedildi.

23 yıl önce başlayan dava da yargılananlar "ihmal yoluyla ölüme sebebiyet vermekten" mahkum oldular.

Verilen hapis cezaları 26 yıl önce Union Carbide fabrikasında meydana gelen olaya ilişkin verilen ilk mahkûmiyet kararı oluyor.

Çevre felaketinde adalet için kampanya yürüten eylemciler mahkûmiyetlerin çok geç ve yetersiz olduğunu söylüyor.

3 Aralık 1984’te Amerikan fabrikası Union Carbide’den sızan gaz bulutu anında binlerce kişiyi öldürmüş, yıllar boyunca on binlerce kişinin ölümüne ya da hastalanmasına yol açmış, kaza, sanayi tarihinin en büyük felaketi olarak anılmaya başlanmıştı. Aktivistler, fabrikadan sızan dev zehirli gaz bulutu nedeniyle ölenlerin sayısının en az 15 bin olduğunu belirtirken, gaz sızıntısının etkileri Bhopal'de hala hissediliyor, sakat doğumlar devam ediyor.

Union Carbide adlı fabrika, olay nedeniyle Hindistan hükümetine 470 milyon dolar tazminat ödemişti. Şirketi on yıl sonra satın alan Dow Chemicals adlı fabrika, 1989 yılında ödenen tazminatla, olaya dair yükümlülüğünün ortadan kalktığını savunuyor.

Azami iki yıl hapis cezası anlamına gelen mahkumiyet kararlarına itiraz edileceği belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?