banner39

Kırgız lider Bakiyev hala kayıp

Kırgızistan'da uzun zamandır haber alınamayan Cumhurbaşkan Bakiyev'in Almanya'da ameliyat olduğu öne sürüldü.

Arşiv 26.03.2008, 11:19 26.03.2008, 11:34
Kırgız lider Bakiyev hala kayıp

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırgızistan'da, turuncu devrimin üçüncü yıldönümü kutlandı. Farklı medya grupları tarafından çıkarılan, Cumhurbaşkanının vefat ettiği şeklinde haberler nedeniyle kutlamalar buruk geçti.

Bu hafta başından itibaren bütün Kırgızistan'da, Cumhurbaşkanının vurularak öldüğü veya ölümcül bir hastalığa yakalandığı, Almanya'da tedavi gördüğü şeklinde haberler halk arasında konuşuluyor. Kimileri kalp rahatsızlığı olduğunu söylüyor, kimileri böbrek, prostat…vb. Omurilik fıtığı olduğu diyenler bile var.

Bu dedikodulara cevap olarak, Cumhurbaşkanlığı yetkililerinden Medet Sadırkulov ile bir haber ajansı tarafından röportajı yapıldı.

Röportajda Sadırkulov, Bakiyev'in 28 Martta ülkeye döneceğine işaret ederek, 'Medya mensuplarının Cumhurbaşkanının dönüşünde havaalanına çağrılacaklarını ifade ediyor ve Cumhurbaşkanının Almanya'da ayağından ameliyat edildiğini de ekliyor.

24 Mart 2005 tarihinde yaşanan halk ayaklanması neticesinde, silahlı güç kullanmayı reddeden Cumhurbaşkanı Askar Akayev, ülkeyi terk etmek ve Rusya'ya yerleşmek zorunda kalmış, muhalefet lideri Bakiyev Cumhurbaşkanı seçilmişti.

VEFAT HABERLERİ YALANLANDI

Eski Başbakan Almazbek Atambayev, Almanya'da Cumhurbaşkanı Bakiyev ile görüştüğünü ve Nevruz Bayramını kutladığını söyledi. 'Kurmanbek Bakiyev de bir insandır ve ülkesini özlüyor.' Dedi.

Kendi ziyareti hakkında 'De fakto' gazetesine verdiği röportajda, Almazbek Atambayev, yurt dışında kendi özel işleri için gittiğini, fakat bir vatandaş olarak Cumhurbaşkanının sağlığı konusunda endişe duyduğunu bildirdi. Atambayev, Bakiyev ile aralarında ılımlı ilişkilerin olduğunu ve beraber Nevruz bayramını kutladıklarını belirtti.

Gazetecinin, Cumhurbaşkanının sağlık durumu hakkındaki sorusuna eski Başbakan, mükemmel cevabını verdi. Eklem sorunlarını Alman doktorlar artık çözmüşler, şu anda Bakiyev rehabilitasyonda, aletlerde egzersiz yapıyor ve havuzda yüzüyor. 'Bana göre, o şimdi öncesine göre daha iyi görünüyor. Fakat memleketini özlediği ve evine dönmek istediği belli oluyor. O da bir insandır ki', dedi Atambayev.

Bunun dışında eski Başbakan Cumhurbaşkanının vefatı konusunda söylentilerin, halkın şu anki yönetime güvensizliğini gösterdiğini belirtti. Fakat Cumhurbaşkanının bulunduğu yeri söylemeyi reddetti.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?