banner39

Kırgız milletvekilinden Gazze girişimi

Ülkesinin İsrail saldırısına sessiz kalmasına isyan eden Kırgız milletvekili, meclise önerge verdi.

Arşiv 15.01.2009, 17:59 15.01.2009, 18:19
Kırgız milletvekilinden Gazze girişimi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırgızistan Parlamentosu'nda İsrail tarafından Filistin'e düzenlenen saldırının gündeme alınması için önerge verildi.

Kırgızistan'da meclis oturumunda milletvekili Alişer Sabirov, Gazze'deki saldırının gündemine alması gerektiğini söyledi. Sabirov önerisinde Gazze'de binlerce Müslüman'ın öldürüldüğünü işaret ederek, bir Müslüman ülkesi olarak savaş konusunu gündeme almaları ve bu çatışmaya dur demeleri gerektiğine değindi.

Ülkenin Dışişleri Bakanalığı'nın bu konuda sessiz kaldığına değinerek tepkisini ortaya koyan Sabirov, yasal olarak parlamentonun durumu bilmesi gerektiğini ve savaşı durdurmak için konuyu gündeme almasını istedi.

Sabirov konuşmasında diğer Müslüman ülkelerin söz konusu savaşı kınadıklarını ve durdurulmasını için hem resmi hem sözlü girişimde bulunduklarını da belirterek, Kırgızistan'ın bu katliama yabancı kalmaması gerektiğini kaydetti.

Dün Kırgızistan Müslümanlar Birliği tarafından gerçekleşen Gazze savaşına karşı protesto, emniyet görevlileri tarafından durdurulmuş, birliğin liderlerinden Tursunbay Bakiruulu ile Nurlan Motuyev de İsrail bayrağına yakmaya kalkışınca polis tarafından tutuklanarak gözaltına alınmıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?