Kırgız öyküsü Hece Öykü'de

Hece Öykü 39. sayısında Kırgız edebiyatının tarihinden Türkçedeki seyrine ve öykü örneklerine değin önemli bir dosyayı okurlarıyla buluşturdu.

Kırgız öyküsü Hece Öykü'deDünya Bülteni/Kültür Servisi

Kırgız edebiyatının Türkçedeki seyri oldukça cılızdır. Hatta birkaç eser ve yazar dışında bilindiğini söylemek bile mümkün değildir. Kırgız edebiyatının da Türkçe seyrine baktığımızda ilkin asırlar boyu kuşaktan kuşağa aktarıla gelen ve her yerde söylenen Manas destanı gelir akla. Bu destan dünya edebiyatının en önemli eserlerinden biridir. Destan, doğa ve insan hayatının en hassas konularını, bin yıllar öncesinden ortaya atmıştır. Ferid Edgü düzyazıya, öyküye teğet geçen Dağ Şiirleri’nde “Ben o yorgun Kırgız/ Atının terkisine yapışmış giden” diyordu. Cengiz Aytmatov bereketi ve yorgunluğunu taşıyor gibi. Bu açıdan bakılınca dilimize yer etmiş sağlam bir Aytmatov altyapısından söz edebiliriz. Neresinden bakılırsa bakılsın avantajlı bir başlangıçtır bu.

Kırgız edebiyatının dünya edebiyatına katkısından söz edecek olursak, tabii ki Cengiz Aytmatov’un eserlerinden bahsedilmesi gerekir. Örneğin ‘Drujba Narodov’ (Halkların Dostluğu) dergisi, 1972 yılında bütün Sovyetler Birliği’ne şöyle bir anket sorusu hazırlamıştı: “SSCB halkları edebiyatı size neler verdi?”. Bu anketi cevaplayan şair ve yazarların % 90’ı Cengiz Aytmatov’un adını vermiştir. Kırgız edebiyatının tarihinden Türkçedeki seyrine ve öykü örneklerine değin önemli bir dosyayı okurlarıyla buluşturdu.

Bu çerçevede A. Sıdıkov’un Kırgız Hikâyesine Kısa Bir Bakış, Lokman Baran’ın Kırgız Yazar Turusbek Maldıbay’la yaptığı söyleşi dikkat çekiyor. Dergide yer alan öyküler ise şunlar: Aydarbek Sarmambet Alıcı Kuş, İsmayil Kadirov Kara Kedi, Asankadır Esenkanov Öfkenin Sonu,Ayım Aytbayeva Uğurlama, Ayım Talgatbek Kızı Baskın ,Baratbay Arakeyev Mamırov ve Otuz Som ,Caki Taştemirov Kötü Adet,Cekşen Aşubayev Siperdeki Sürpriz, Keneş Cusupov Anneliğin Gücü, Köçkön Saktanov Yaşlı Kadının Aşkı, Tölögön Kasımbekov Memleket, Şabdanbay Abdıramanov Uzakta Kalan Oğul, Şükürbek Beyşenaliyev Kızıl Dağ’daki Kavga.

Sonuç olarak Hece Öykü’nün bu sayısı günümüzdeki Orta Asya coğrafyasında yaşayan halklardan en eskisi olan Kırgızların Türkçe kültür dünyasındaki tanınırlığına katkı yapacak bir sayıdır.

hece.20100602154420.jpg


 

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2010, 17:00
banner53
YORUM EKLE

banner39