banner39

Kırgız yönetim Bakıyev'e karşı operasyon hazırlığında

Kırgızistan'da Bakiyev yandaşlarını miting için toplarken, geçici yönetim, "Bakiyev'e karşı operasyona hazırlanıyoruz" açıklaması yaptı

Arşiv 12.04.2010, 11:50 12.04.2010, 13:05
Kırgız yönetim Bakıyev'e karşı operasyon hazırlığında


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırgızistan'da 81 kişinin öldüğü isyanın ardından durum gergin. Devrik lider Kurmanbek Bakiyev'in yandaşlarını gösteriler için topladığı haberleri geliyor. Geçici yönetim ise, "Bakiyev'e karşı operasyona hazırlanıyoruz" açıklamasında bulundu.

Kırgızistan'da geçici hükümetin Başbakan Yardımcısı Almazbek Atambayev, "Bakiyev, bir insan kalkanı arkasında saklanıyor. Umarız operasyonu sivil ölümlere sebep olmadan tamamlayabiliriz" dedi.

Bu konunun kansız son erdirilmesi için çaba sarf edileceğini ifade eden Atambayev, Bakiyev'in ne ülkesinde ne de yurt dışında destek bulamadığını söyleyerek, "Bakiyev'i hiçbir ülke kabul etmiyor" dedi.

Atambayev, bir gazetecinin Bakiyev'in tutuklanmasına yönelik operasyonun ne zaman yapılacağı sorusu üzerine, "Size belki harekat planını da vereyim" diye cevap verdi.

Atambayev, Kurmanbek Bakiyev'in iki oğlu ile kardeşleri hakkında dava açıldığını da anımsattı. Atambayev, Bakiyev ile görüşmeyeceklerini de yineledi.

BAKIYEV: ÇOK KAN AKAR

Bakiyev'in doğum yeri Teyit köyünde ise, devrik lider 200 kadar yandaşının toplandığı alanda ilk kez ortaya çıktı, tutuklanmasına ya da öldürülmesine ilişkin herhangi bir girişimde bulunulması halinde kan döküleceği uyarısında bulundu.bakiyev-miting.jpg

Gizlendiği Teyyit köyünde yandaşlarına seslenen Bakiyev, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Hadi beni yakalamaya çalışsınlar, hadi öldürmeye çalışsınlar. İnanıyorum ki bu tür bir girişim hiç kimsenin makul gösteremeyeceği kadar çok kan dökülmesine neden olur" dedi.

Bakiyev, Birleşmiş Milletler'i ülkeye barış gücü göndermeye çağırdı, "Bana müdahale edilirse, kan gövdeyi götürür" açıklamasında bulundu.

Bakiyev'e karşı harekete geçmeye hazırlanan geçici hükümet, icraatlarına hız verdi. Bakiyev yönetiminin atadığı büyükelçileri görevden alıyor. Bu isimler arasında Ankara Büyükelçisi Taşboo Cumagulov da var. Kırgızistan'ın Washington, Moskova ve Berlin büyükelçilerinin de görevden alınacağı açıkladı.

"ABD'ye Kırgız halkı değil üs lazım"

Kırgızistan'da geçici hükümetin Başbakan Yardımcısı Almazbek Atambayev, Bişkek'te 2001 yılından bu yana askeri hava üssü bulunduran ABD'ye yönelik eleştirilerde bulundu.

Rusya'daki temaslarının ardından Bişkek'te basın toplantısı düzenleyen Almazbek Atambayev, ülkedeki Amerikan üssüyle ilgili konunun uygar ve dikkatli bir şekilde çözüleceğini bildirdi.

Atambayev, ABD Büyükelçisinin, Bişkek'teki üslerini korumak için hak ve özgürlükler ile basın özgürlüğünün çiğnenmesine göz yuman tutumu üzerine daha önce kendisi tarafından uyarıldığını hatırlatarak, "ABD'ye Kırgızistan halkı değil, üs lazımdı" diye konuştu.

Afganistan'da istikrarın ve barışın sağlanmasına geçici hükümetin de önem vererek yaklaşacağını vurgulayan Atambayev, medeni bir ülke olduklarını ve bütün uluslararası yükümlülüklerin yerine getirileceğini söyledi.

Kırgızistan'da ABD'deki 11 Eylül saldırılarının ardından Bişkek'te açılan üs, Bakiyev iktidarı döneminde Rusya'nın maddi yardımı karşılığında kapatma kararı alınmıştı. Rusya'dan mali yardım alan Bakiyev iktidarı, Amerikalılarla da üs kirasını üç kat artıran yeni bir anlaşma imzalamıştı.

Bunun üzerine Rus yönetiminin tepkisini çeken Bakiyev dönemi hükümet başkanı, Moskova ziyareti sırasında Moskova yönetimi tarafından kabul edilmemiş ve Kırgızistan'a verilen mali yardımların ticari bankalardan geri alınması talebi basında öne çıkmıştı.

 

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?