banner39

Kırgız yönetimi Bakiyev'de geri adım attı

Devrik lider Bakiyev'e yönelik operasyon hazırlığı yapıldığını duyuran Kırgız geçici hükümeti geri adım attı

Arşiv 12.04.2010, 16:03 12.04.2010, 17:03
Kırgız yönetimi Bakiyev'de geri adım attı

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırgızistan'da geçici Başbakan Roza Otunbayeva, yeni hükümetin, "Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev'in durumunun çözüme kavuşturulması sırasında yeni kurbanlar olmasına müsaade etmeyeceğini" bildirdi.

AB'nin Orta Asya Özel Temsilcisi Pierre Morel ile bugün yaptığı görüşme sonuçlarıyla ilgili konuşan Otunbayeva, yeni hükümetin Bakiyev'in durumunun çözümüyle ilgili olarak kan dökülmesine izin vermeyeceğini ifade etti.

Otunbayeva, bu durumun çözülmesi konusunda güç kullanma olasılığının bulunmadığını belirterek, durumun çok hassas olduğunu ve güvenlik güçlerinin en kısa zamanda tedbir almaması halinde halkın güneye giderek Bakiyev'in karşısına çıkmaya hazır olduğunu da vurguladı.

Bakiyev'in taraftarlarını birleştirmeye yönelik çabalarının başarısız olacağına inandığını kaydeden Otunbayeva, ülkenin güneyinde uluslararası arenada tanınan 3-4 şahsın olduğunu ve tüm olup bitenlerden sonra bunlardan ikisinin oradan uzaklaştığını da belirtti.

Kırgız geçici hükümetinden daha önce yapılan açıklamada, devlet başkanlığı görevinden istifa etmeyen Kurmanbek Bakiyev'e yönelik bir operasyon yapılabileceği kaydedilmişti. Bu konunun kansız son erdirilmesi için çaba sarf edileceğini ifade eden Kırgızistan'da geçici hükümetin Başbakan Yardımcısı Almazbek Atambayev, daha fazla kan dökülmesini istemediklerini de belirtmişti.


 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?