banner39

Kırgızistan, ABD'nin hava üssünü kapatıyor

Kırgızistan, Amerikan askerlerinin yerli halka davranışları nedeniyle ABD'nin Gansi askeri üssünü kapatıyor.

Arşiv 21.02.2008, 14:21 21.02.2008, 14:50
Kırgızistan, ABD'nin hava üssünü kapatıyor


ABD'nin terörle mücadele iddiasıyla Orta Asya'da kurduğu üslerinden sonuncusu Kırgızistan Gansi askeri üssü de kapatılıyor. Kırgızistan, dünyada ABD ve Rus hava üssünün bulunduğu tek olma özelliğine sahip.

Kırgızistan yönetimi ile kira bedeli, Amerikan askerlerinin yerli halka davranışları nedeni ile son dönemde sürekli gündeme gelen ABD üssü Bişkek yönetiminin talebi üzerine faaliyeti sona erdirilecek.

Yarın yapılacak Bağımsız Devletler Topluluğu zirvesine katılmak üzere Moskova'ya gelecek Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev Rus haber ajanslarına yaptığı açıklamada üssün kapatılacağını söyledi. Bakiyev, "Üssün kapatılması ile ilgili son noktaya geldik. Bu kararımız kesin." dedi.

ABD'nin Afganistan müdahalesi ve terörle mücadele çerçevesinde Özbekistan'da bulunan Hanabad askeri üssü de Andican olayları sonrası kapatılmıştı. 2005 yılında üssü boşaltan ABD bölgedeki askeri varlığını bin 500 askere kadar çıkarmıştı.

Kırgızistan'ın Manas havalimanı yakınında bulunan Gansi ABD üssünde 1000 civarında ABD askeri görev yapıyor. Üstte dokuz adet havada benzin nakli yapabilen uçakla, kargo uçakları bulunuyor. Rusya'nın ABD üssünün kapatılması ile ilgili Bişkek'i desteklemesine karşın, yıllık 17,5 milyon dolar kira bedeli ve burada bulunan görevlilerin Kırgız ekonomisine katkısı nedeni ile üssün kapatılması geciktiriliyor.

Rusya'nın da Kırgızistan'da Kant askeri üssü bulunuyor. 2003 yılında bölgede askeri üs kuran Moskova'nın 400 askeri var. Rusya üste 20 adet ulaşım, savaş uçağı, helikopter ve eğitim uçakları bulunduruyor. Kırgızistan Maliye Bakanı Tazhikan Kalimbetova Rusya'dan üsle ilgili herhangi bir ödeme talep edilmediğini, Rus askerilerinin bölgede Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (CSTO) çerçevesinde bulunduklarını açıkladı. CSTO eski Sovyet ülkeleri Ermenistan, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Belarus ve Rusya'nın da dahil olduğu askeri birlik.

Kaynak: Zaman

 

Yorumlar (1)
yuksel 15 yıl önce
hani var mi Turkiye de oyle erkek?
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?