banner39

Kırgızistan eski liderinden kriz önerileri

Kırgızistan eski başbakanı Askar Akayev, ülkesinde yaşanan ekonomik kriz için çözüm yolları önerdi

Arşiv 15.01.2009, 16:20 15.01.2009, 16:20
Kırgızistan eski liderinden kriz önerileri

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Aylık "Akipress" ekonomi dergisine açıklamalarda bulunan Askar Akayev, Kırgızistan'da enerji krizi yaşandığına işaret ederek, 2020 yılına kadar ülkede enerjiye olan ihtiyacın iki katı artacağını kaydetti. Bu krize karşı çözümün ise Narın bölgesine kurulacak hidro eletrik santralinin tamamlanması olduğunu söyledi.

Kırgızistan hükümetine bazı mesajlar da ileten Akayev, Rusya ile olan enerji işbirliği çerçevesinde ülkede kurulacak dev hidro elektrik santraleri ile enerji krizine karşı durulabileceğini savundu.

Devlet başkanlığına devam etmesi halinde Kırgızistan'ın ekonomik krize gitmeyeceğini iddia eden Akayev, ülkesinin iki hidro elektrik santrali inşa edecek güce sahip olduğunu belirtti. Enerji üretiminin ülke ekenomisine fayda getirebileceğini belirten Akayev, üretilen elektriği komşu ülkelere kadar satmayı planladığını belirtti.

Yer altı madenlerinin ve özellikle kömür ocakları işletmelerin verimli çalışmadığını sözlerine ekleyen Akayev, Rus şirketleri tarafından ülkesinde ilgi odağı olan kömür ocaklarını işletmeyi hedeflediğini, bunun yanı sıra güneş enerjisi tesislerini kurarak buradan da faydanalabileceğini kaydediyor.

Çıkarılan kömürün işlenerek doğalagaz hakimiyetini kırmayı da teklif eden Akayev, Özbekistan'ın doğalgaz zammına böylece bir çözüm bulunacağını savundu.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?