Kırgızistan, halkın eline geçen silahları satın alıyor

Kırgızistan'daki yeni yönetim, halkın eline geçen silahları toplamak için ilginç bir yönteme başbvurdu.

Kırgızistan, halkın eline geçen silahları satın alıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi 

Kırgızistan'ın Geçici Hükümeti, 7 Nisan halk eylemi sırasında halkın eline geçen silahları, toplamaya başladı. Kırgızistan İçişleri Bakanlığı, ruhsatsız silahların iadesi halinde karşılığında para vereceklerini duyurdu. İçişleri Bakanlığı Kriminal Masa Müdürü Rafik Mambetaliyev, halkın elinde bulunan silah ve patlayıcı maddelerin geri toplaması için çağrıda bulundu. Mambetaliyev, gönüllü olarak silahları iade eden kişilerin isminin saklı kalacağı garantisi verirdi. Mambetaliyev, elindeki silah ve patlayıcı maddeleri teslim edene para ödeyecekleri vaadinde bulundu.

Hükümet, el bombası ve makineli tüfeğe 8 bin som (175 dolar), keskin nişancı tüfeği ve otomatik makineye 4 bin 800 som (105 dolar), el bombası veya tabancalara ise 3 bin 200 som (70 dolar) vereceğini açıkladı. Bakanlık gaz tabancası ve diğer patlayıcı maddeleri getirenlere de para ödeneceğini duyurdu. 

Bakanlığın Güvenlik Bölüm Başkan yardımcısı Cekşen Kulmambetov'un açıklamasına göre 7 Nisan'da halkın eline geçen silahların 300'ü iade edildi. Bu rakamın kayıp silahların sadece yüzde 24'ünü oluşturduğu belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 13:29
banner53
YORUM EKLE

banner39