banner39

Kırgızistan ile Kazakistan arasında Issık gerginliği

Kırgızistan hükümetinin Issık-Kul'da bulunan Kazakistan'a ait otelleri kamulaştırma kararı alması iki ülke arasında gerilime yol açtı.

Arşiv 22.06.2010, 18:49 22.06.2010, 18:49
Kırgızistan ile Kazakistan arasında Issık gerginliği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezindan yapılan açıklamada, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Kırgızistan hükümeti tarafından Issık-Kul tatil bölgesindeki Kazakistan'a ait 4 otelin kamulaştırılması kararına karşı çıktığı bildirildi.

Nazarbayev, ''Bu tür tablolara önem verilmemesi gerekiyor. Biraz bekleyelim zaman içinde herşey sakinleşecek ve sanırım herşey olduğu gibi kalacaktır. Ben Kırgızistan'daki yöneticilerin Kazakistan - Kırgızistan arasında bu tür sıkıntılara izin vermeyeceğini düşünüyorum'' ifadesini kullandı.

Kırgızistan'ın en büyük tatil merkezlerinden Issık-Kul'daki arazilerin iki ülkenin parlamentosunda kabul edilen anlaşmalarla Kazakistan'a 49 yıl boyunca kiralandığını anlatan Nazarbayev, ''Issık-Kul'daki Kazakistan otelleri kamulaştırılamaz'' dedi.

Kırgızistan geçici hükümeti daha önce tatil merkezi olarak bilinen Issık-Kul'da bulunan 4 oteli kamulaştırma kararı almıştı. Kırgızistan geçici hükümeti Başkan Yardımcısı Azimbek Beknazarov, ''Söz konusu uygulama Kazakistan'ın Kırgızistan'a karşı uyguladığı politikaya bir cevap olarak alınmıştır'' demişti.

Geçici hükümet, Kırgızistan'da meydana gelen etnik çatışmalar sırasında Kazak - Kırgız sınırının bazı geçiş noktalarının kapatıldığını, Taraz şehrinde bulunan Kırgız vatandaşlarının sınır dışı edildiğini iddia etmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?