banner15

Kırgızistan Rusya'ya tekrar mı yakınlaşıyor

Sovyetler Birliği döneminde Yüksek Komite tarafından Kırgızistan Devlet Başkanlığına seçilmiş olan Askar Akayev aralıksız 15 yıl yönetimde klamıştı.24 Mart 2005 te halk ayaklanması sonucu ülkeden kaçmasıyla bir devrim yaşandı ve muhalif liderlerden Kurman

Kırgızistan Rusya'ya tekrar mı yakınlaşıyor

KIRGIZİSTAN RUSYA’YA TEKRAR MI YAKINLAŞIYOR

Sovyetler Birliği döneminde Yüksek Komite tarafından  Kırgızistan Devlet Başkanlığına seçilmiş olan Askar Akayev aralıksız 15 yıl yönetimde kalmıştı.27 Şubat ve 13 Mart 2005 Tarihindeki seçimlerde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle başlayan gösteriler, 24 Mart 2005 te muhaliflerin Başbanlık binasını ele geçirmesi ve Devlet Başkanı Asker Akayev'in ülke dışına kaçmasıyla bir devrime dönüşmüş ve sonrasında Muhalif liderlerden Kurmanbek Bakiyev  Kırgızistan Devlet Başkanlığına seçilmişti.

Bakiyev yönetimi iş başına geldiği günden bu yana hak ve özgürlüklere daha saygılı davrandı ve  demokratik bir yönetim tarzı benimsemeye çalıştı.Uluslararası bir araştırma kuruluşunun 167 ülkede yapmış olduğu bir araştırmaya göre insan hakları ve özgürlükler konularında Kırgızistan 111.sırayı aldı.Aynı araştırmada Belarusya 152,Rusya Federasyonu 138,Tacikistan 113,Ukraina ise 112.sıradaydı.

Gürcistan ve Ukraina’nın ardından Kırgızistan’daki yönetiminde kolayca devrilmesi Putin yönetimi tarafından olumsuz bir gelişme olarak değerlendirilmiş,bazı çevreler tarafından Moskova’nın başarısızlığı olarak yorumlanmıştı.

Kırgızistan devriminden kısa bir süre sonra Özbekistan’da da buna benzer bir halk ayaklanması oldu fakat,İslam Kerimov tarafından kanlı bir şekilde bastırdı.Kerimov Özbekistan’daki halk ayaklanmasının faturasını Amerika’ya kesti ve aşırı dincileri de kolladığı gerekçesiyle Özbekistan’daki Amerikan askeri üssünü kapatarak ABD askerlerini sınırdışı etti.

Özbekistan’dan çıkartılan ABD askeri uçak,techizat ve mühimmatı Bişkek Manas Havaalanına konuçlandırıldı.Moskova’yı rahatsız eden bu gelişmenin ardından Condaleza Rice Kırgızistan ziyaretinin ardından süpriz bir Moskova gezisi gerçekleştirdi.

 Kerimov yönetimi Azerbaycan ve Türkmenistan gibi eğitimde latin alfabesine geçmiş ve daha da ileri giderek ülkede bulunan Rus okullarını kapatmıştı.Halk ayaklanmasının ardından Moskova ile tekrar görüşmelere başlayan Kerimov yönetimi,Rusya ile ilişkileri normale döndürmek üzere görüşmelere başladı.

Aynı tarihlerde Kırgızistan’da bir milletvekilinin evinin girişinde vurularak öldürülmesinin ardından sosyal ve politik bir hareketlilik yeniden başladı ve bir daha dinmek bilmedi.20 Ekim 2005 Tarihinde cezaevlerinde isyanlar başgösterdi.İsyancılarla görüşmek üzere milletvelkili Tınıçbek Akmetbayev başkanlığında bir komisyon Bişkek’teki 31 nolu cezaevini ziyaret etti.Mahkumlar tarafından rehin alınan komisyon üyeleri,bütün girişimlere rağmen kurtarılamadı ve mahkumlar tarafından kurşunlanarak öldürüldü.

Öldürülen milletvekili mafya patronlarından Ruspek Akmatbayev’in kardeşi idi.Milletvekilinin ölümünden 31 nolu cezaevinde tutuklu olan kriminal şef Aziz Baukayev sorumlu tutuluyor.Bazı çevreler tarafından ise olay bir mafya hesaplaşması olarak değerlendiriliyor.

Kırgızistan Respublica Gazetesi,Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev’in 01.Kasım.2005 Tarihinde Cezaevleri (GUİN) Genel Müdürü Kapar Mukayeve 03 ve 31 nolu cezaevlerinde düzenin tekrar  sağlanması konusunda direktif verdiğini yazdı.

İçeride düzeni sağlamaya çalışan Bakiyev yönetimi,İnterfax’ın bildirdiğine göre dışarıda da  Rusya yönetimine yakınlaşarak daha sağlam bir zemin oluşturma gayreti içerisinde.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı(MİD) tarafından yapılan açıklamada; 01 Kasım 2005 tarihinden itibaren Kırğızistan vatandaşlarının dahili pasaportla Rusya Federasyonuna girebilecekleri belirtildi.

 Bütün bu gelişmeler,Kırgızistan yönetimini Rusya Federasyonuna mı yaklaştırıyor sorusunu gündeme getiriyor.

Abdullah Aydoğan Kalabalık -Bişkek KIRGIZİSTAN

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48