banner39

Kırgızistan uluslararası güçlerin çekişme alanı oldu

Rusya'nın Kırgızistan'daki geçici hükümeti tanımasının ardından ABD de geçici hükümet başkanını tanıdı.

Arşiv 15.04.2010, 14:30 15.04.2010, 18:36
Kırgızistan uluslararası güçlerin çekişme alanı oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Geçici hükümet büyük ülkelerin yetkilileriyle temas kurarken ABD ve Rusya Otunbayeva’nın liderliğinde kurulan hükümete tam destek verdiklerini açıkladı.

Geçici hükümeti temsilen Kırgızistan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Birinci Yardımcısı Almazbek Atambayev, önce Putin’den 50 milyon dolarlık mali destek alarak, daha sonra Ankara’dan da destek alma turuna başladı.

Bişkek'te ise geçici hükümet başkanı Otunbayeva ile görüşen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Blake, ülkede siyasi istikrarın sağlanması ve ekonomik durumun düzeltilmesi için destek sağlamaya hazır olduklarını açıkladı.

Dünya Bülteni’ne konuşan bölgeyi iyi bilen kaynaklar, Kırgızistan’daki geçici hükümete, ABD’nin ve Rusya’nın bölgede çıkar çatışması içerisinde olmasına rağmen destek vermesinin şaşılacak bir durum teşkil etmediğini belirttiler. Uzmanlar, ülkede oluşan geçici hükümetin koalisyon hükümeti olduğunu dolayısıyla, iki ülkenin çıkarlarına zarar vermeyecek farklı liderlerin bulunduğu söyledi.

TÜRKİYE’NİN BÖLGEDEKİ GÜCÜ TEYİT EDİLDİ

Geçici hükümetin ABD, Rusya ve Almanya gibi ülkelerin yanı sıra Türkiye elçilerini değiştirmesinin Türkiye’nin bölgedeki rolünün payına işaret eden uzmanlar Rusya’nın ardından Türkiye’ye gelen Almazbek Atambayev’in önemli bir emare sayılacağını kaydetti.

SADECE GÜNEY-KUZEY DENKLEMİ İÇERİSİNDE KIRGIZİSTAN ANLAŞILAMAZ

Kuzey’de çıkan isyanın Bakiyev’i devirmesinin ardından  yapılan analizlerin çoğunlukla kuzey-güney denklemiyle yapıldığı belirten bölge uzmanları, Güneyli Bakiyev’in yerini yine bir Güneyli Otunbayeva’nın aldığını vurguluyorlar.

Özellikle güney-kuzey denklemi içerisinde ülkedeki olayların açıklanmasına yardımcı olmayacağı, ülkede yaşananları, dindar-laik çatışması olarak görmenin ise başka bir yanlış olduğu kaydediliyor.

BAKİYEV KENDİNİ GÜVENCE ALTINA ALMAK İSTİYOR

Kırgızistan’ın devrik lideri Bakiyev ve taraftarlarının gövde gösterisi yapmalarını uzmanlar, ülkede Bakiyev’in kendini güvende hissetmesini sağlayacağını söylediler. Uzmanlar Bakiyev’in bundan sonra ülkede yapılacak seçimlerde dahi yeterli oy alamayacağını bu yüzden Bakiyev’in kendi yaşamını ve ailesini koruma refleksine giriştiğinin altını çizdiler.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?