banner39

Kırgızistan’a Şimdi de Kaos Hakim

Kırgızistan'da muhalefetin yönetime hakim olamaması nedeniyle baş gösteren kaos ortamı, ülkede yaşayan yabancıların can güvenliğini tehdit ediyor

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kırgızistan’a Şimdi de Kaos Hakim

Nuri Kiraz - Bişkek - İslamdünyası

 

Batı destekli muhalefetin halk ayaklanmasıyla yönetimi ele geçirdiği Kırgızistan’da şimdi de muhalefetin kamu kurumlarına hakim olamamasından kaynaklanan yönetim boşluğu yaşanıyor. Halk ayaklanmasının ardından ülkede olaylar bir türlü durulmuyor. Sovyetler Birliği döneminde güneyi yani Oş ve Celalabat’ı yöneten başkent Bişkek’e karşı ülke çapında özellikle milliyetçiler arasında kin dalgası yayılıyor.

 

Daha çok Rusların ve Ruslaşma yolundaki zengin Kırgızların yaşadığı kent büyük bir talan tehlikesiyle karşı karşıya. Bu yüzden daha muhafazakar Kırgızların yasadığı  Güneydeki Oş ve Celalabatlılar Bişkek’ten yıllarca ezilmişliğin acısını çıkarmak istercesine başkente akın ediyorlar. Şimdilik boş bulunan arsaları ve hatta Türklere ait Manas Üniversitesi'nin kampüsünün bahçesini parselleyen  bazı Kırgızların halkın arsalarına el koyduğu gözleniyor. Kırgızlar el koydukları arsalara çadır kurup bayrak, dikip nöbet tutuyorlar. Tabi bu durum özellikle Manas Üniversitesi'ndeki öğrenci, öğretmen ve veliler arasında rahatsızlıklara neden oluyor. Oluşan otorite boşluğundan dolayı yabancı düşmalığı da had safhaya ulaştı. Bundan en çok etkilenenlerin başında Ruslar, Ahıskalılar, Türkler ve diğer milletler geliyor. Birçok milliyetçi Kırgız 1988 Fergana vadisi olaylarındaki gibi  Ahıska Türklerini katliam ile korkutup ev ve topraklarına yerleşme planları yapıyor.. halka ait gayri menkullere el konulması fikri halk arasında giderek yayılıyor. Yabancıların can güvenliği resmi makamlarca henüz sağlanamadı.

 

8 Nisan da Ahıskalıların yaşadığı bir köyde yapılan ve Bişkek Türk büyükelçisinin de  katıldığı toplantıda Ahıskalılar yaşadıkları kaos ortamını büyükelçiliğe aktardılar. Ahıska Türkleri, Türk hükümetinden kendilerine sahip çıkmasını istediler. Evsiz bazı Kırgızların tedhiş ve kaçırtma amaçlı olarak Ahıskalılara ait evleri kundaklamasından korkuluyor. Sokaklarda da büyük bir tedirginlik ortamı hakim..

 

THY Müdürünün Oğlu Kaçırıldı

 

Yine oluşan bu otorite boşluğundan dolayı  Bişkek  THY müdürünün  oğlu dün kimliği belirsiz kişilerce kaçırılıp fidye istendi. Ancak aynı gün çocuk sağ olarak bulundu.

 

Darbeci Liderin Sağ Kolu Öldürüldü

 

Öte yandan kadife devrimin mimarı  Kurmanbek Bakiyev’in sağ kolu olduğu bilinen dün uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü