banner39

Kırgızistan'da 1500 Türk TIR garajında rehin

Kırgızistan'da kimliği belirsiz maskeli ve silahlı kişiler Oş kentinde bin 500 kişilik bir kitleyi TIR garajında rehin tutuyor.

Arşiv 14.06.2010, 17:18 14.06.2010, 17:37
Kırgızistan'da 1500 Türk TIR garajında rehin

Kırgızistan'ın güneyinde Kırgızlar ile Özbekler arasında şiddet sürerken, kimliği belirsiz maskeli ve silahlı kişiler Oş kentinde 1500 kişilik bir kitleyi TIR garajında rehin tutuyor. 

Ahıska Türklerinden Bahadır isimli kişi, olayı şöyle anlattı:
"Sabah saatlerinde silahlı bir grup, Furkat ilçesinde Borodinskaya caddesindeki evlere tek tek girerek vatandaşları sokaklara döktü. Sonra bizi şehrin kenar bölgesinde TIR garajında kapattılar. Bir-iki saat sonra silahlı kişiler geri döndü ve onların safında olmamızı istediler ve tekrar ayrıldılar. Şu anda hala garajdayız.

Aramızda ölü ve yaralı yok. Ancak panik ve gerginlik hakim. Çoğunluğumuz kadın ve çocuk. Ne suyumuz ne de yemeğimiz var. Bizleri dışar ı bırakmıyorlar. Evlerimizden de haber yok. Belki yakılmış ve yağmalanmış olabilir. Bilmiyoruz. Yardım bekliyoruz. Aramızda Özbekler yok. Türkler, Kırgızlar ve diğer uluslar var. Ancak buradaki Kırgızları kimse dinlemiyor. Maskeli kişilerin kim olduğunu bilmiyoruz."

Türk büyükelçiliğinin de haberdar olduğu bildirildi. Türk Büyükelçiliği personeli sürekli yerel makamlarla irtibat halinde ve durumu yakından takip ediyor. 

Öte yandan Oş ve Calalabad'daki Türk vatandaşlarının evlerinde endi şeli bekleyiş sürüyor. Türkmenistan, gönderdiği uçakla bu kentlerde okuyan öğrencilerini tahliye ederken, Kırgız askerlerin aileleri ile yaşlı ve çocuklardan oluşan bir kafileyi taşımak üzere 6 uçak Bişkek'e indi. Kırgızistan'ın güneyinde güvenik güçleri durumu kontrol edemezken, bölgeye asker ve halk birliklerinden oluşan milis takviyesi sürüyor.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?